استراتژی مطالعه

بروزترین مرکز مشاوره تحصیلی

برگشت به عقب در مطالعه!یک آفت بزرگ


کلمات و عبارت های کتاب درسی با نظم خاصی نوشته می‌شود که مفاهیم را زنجیر وار و به دنبال هم بیان می‌کند. هنگامی که خواندن شما همراه با درک نباشد و فکر کردن شما روی مطلب پس از خواندن انجام شود، اتفاق ساده ای روی می‌دهد. هنگامی که به سطر بعدی می رسید، مغز شما ناخودآگاه خدا فرمان می‌دهد که چیزی عایدش نشده و چشم شما برای درک سطر قبل به عقب می رود ولی معمولا سطر قبلی را کامل نمی خوانید و به وسط جمله قبله نگاهی می اندازید. بدین ترتیب نظم نوشتاری مطلب در ذهن شما به هم می‌ریزد و مطالب با آهنگ روان به حافظه شما منتقل نمی شود و دچار آشفتگی می شود. در این حالت شما دچار "دوباره خوانی" شده اید.

اگر متوجه میشوید که هنگام مطالعه چشمان شما به عقب می جهد تا مطالب را دوباره بخوانید باید بدانید عادت به دوباره خوانی غیرضروری دارید. هر چند در بسیاری از موارد لازم است که برای یادگیری کامل، مطلب دوباره خوانده شود ولی گاهی این کار به صورت یک عادت غیرضروری در می آید. برای اطمینان از اینکه دوباره خوانی می کنید از یک نفر کمک بگیرید و از او بخواهید جهت حرکت مردمک چشم شما هنگام مطالعه را نگاه کند. اگر بگوید که مردمک چشم شما مدام به سمت راست و چپ حرکت می می‌کند شما در حال دوباره خوانی هستید. این روش باعث کاهش یادگیری عمیق، تکرار نابه‌جا، کاهش سرعت و پیش‌رفت مطالعه شما می شود.

برای برطرف کردن این عادت یک صفحه کاغذ سفید بردارید، روی کتاب خود قرار دهید و از بالا به پایین یا راست به چپ آن را حرکت دهید و به سرعت خطوط خوانده شده را بپوشانید. سرعت حرکت این کاغذ باید آنقدر زیاد باشد که شما فرصت درک کامل مطلب را پیدا نکنید و تنها تصویری کلی از مطلب را کسب کنید تا به مرور چشم شما به حالت جدید عادت کند.


احمد بهرامی(دانشجوی رشته ی داروسازی دانشگاه شهید بهشتی)
دستیار مشاور استاد گلی
سلام.میشه نیم ماه مشاوره بگیریم ازتون بجای یک ماه؟؟؟اخه هزینه یک ماه300تومن روندارم ولی150دارم الان.توروخداقبول کنین.بخداعمری دعاتون میکنم.دیگه فقیری این مشکلات روهم داره...هی خدااا
سلام عزیز

واقعا اینطوری کیفیت کار میاد پایین و نیم ماه بی فایده میشه
سلام استاد جان...شیمی پیشمون یه سری مسائل سرعت داره که خیلی زیادن البته خیلی سبز واسش زیاد تست داره..و 6 نوع هستن..من از آزمون قبل درگیر اینا هستم و هنوز نتونستم حتی زوج تستاشو هم تموم کنم،به نظرتون این مسائل و فعلا بزارم کنار و بقیه ی شیمی رو بخونم بعدش تیکه تیکه مسائلشو بخونم یا نه همینا رو فعلا بخونم؟
سلام بهتره تستای منتخبی بزنی که به تسلط برسی
سلام و تشکر بابت مطلب مفید.
سوالی که داشتم اینه که وظیفه یک مشاور چیه؟؟(برنامه ریزی درسی و برنامه مرور به عهده مشاوره؟)و سوال دیگر اینکه من که در مسائل شیمی گیر میکنم ایا باید کلاس شیمی بروم؟
سلام

بهتره سعی کنی ابتدا از روی کتاب های بازار خوب کار کنی اگر نشد میتونی بری کلاس یا استفاده از دی وی دی

یک مشاور قبل تر از اینکه این کار های ساده رو انجام بده یه روان شناس باید باشه یه مربی شخصی
سلام آقای گلی
من کلاس دهمم.
من چند سوال داشتم که میخواستم اگه میشه جواب بدید.

اول این که آقای گلی : من وقتی بدون برنامه میشیم درس میخونم مثلا درس فلان زیست شناسی میشینم بخونم، یک روز مثلا ۵ تا ۶ ساعت بلکه هم بیشتر براش وقت میزارم  و دقیق میخونمش کلی هم رو اون درس تست میزنم و تسلط خوبی به مباحث اون درس پیدا میکنم، بعدش که تموم شد میرم مثلا سراغ یک درس دیگه اما وقتی با برنامه درس میخونم مجبورم بازه های زمانی تقسیم کنم برنامه متنوع بچینم و خلاصه به فکر اینده دور ترم باشم این باعث میشه که مثلا من درس تا وسط بخونم بعد ولش کنم برم سراغ درس مثلا فیزیک خوب این باعث میشه اصلا رشته درسی گسسته بشه و نه تنها عمق بخشی به مفاهیم خونده شده عملی نشه بلکه دفعه بعد مجبورم دوباره درس از اول استارت کنم ؛ این باعث میشه احساس کنم برنامه ریزی به کیفیت خواندن لطمه میزنه.

دوم : میشه بگید درباره رفتار بعضی معلما باید چیکار کنیم. مثلا معلم زیست ما هر جلسه کل فصلی که داره درس میده از اول میپرسه. این باعث میشه استرس فراوانی به من وارد شه (البته به همه) خوب بعضی هفته که درس سنگین مثلا ۴ تا ۵ تا امتحان داریم نمیتونم درست درسش تو طول هفته بخونم (مثلا جلسه بعد که باهاش داریم فرضا پس فردا) بعد با کلی استرس میریم سر کلاسش آیا بپرسد، نپرسد.حالا اگه خوندیو یک سوال ناقص جواب دادی خودتون میدونید دیگه چنان حرفا بارت میکنن که به فکر دانشگاه آزاد که هیچ فکر گدایی به سرت میزنه. بعد مورد بعد تبعیض هاست!!! از یک بچه دیگه سوال مسخره مثل سلول چیست؟ میپرسه. اون بچه جواب دادم، آفرین و نمیدونم این یعنی دانش آموز و خاک بر سر اون شما ها فقط همین دو ، سه نفر آدمن و از این حرفا. من نمیدنم چرا بعضی معلما فکر میکنن چون درسشون مثلا زیست و خیلی مهمه باید ما برده اون درس باشیم. (دقیقا همین فکر میکنن) چرا؟ چون این وضعیت متلک انداختن و درس نمیخونید خلاصه اینطور و اونطور فقط تو درس زیست و شیمی پیش میاد. منظور من این نیست مثلا من به درسشون کم بها میدم یا بی ارزشه. منظورم اینه که با این مثال فک کنم منظورم بهتر برسونم، شما هر چقدر فرد  بزرگ و موفقی باشید (مشابه اهمیت زیست) اگر غرور داشته باشید (مشابه تعصب که بعضی معلما رو درسشون دارن!) حال همه از شما بهم میخوره.
از همه اینا بدتر راه انداختن جو کنکوری (مثلا هر جلسه باید متلک درباره میزان درس خوندن و کنکور چمیدونم فلان و از این حرفا ما بشنویم!!!آرامش نداریم که!!!) که من بشدت ازش بدم میاد و ازش دوری میکنم مثلا معلم زیست یه جوری درست میره و میپرسه و خلاصه درباره ما صحبت میکنه ادم حالش از درس و مدرسه همه چی بهم میخوره که هیچ یه چهار تا لعنت به عربستانم میفرسته!!!

ببخشید طولانی شد. مطمئنم اصلا ببیند متنو انگیزه تون واسه خوندنش صفر میشه ولی من نوشتم به امید پاسخ شما!!!

ممنون از کمک تون.
سلام خودتون گفتید بدون برنامه میخونید و این کیفیت کارو میاره پایین!

به جای شکایت کردن از معلم ها سعی کن هر طور شده خودتو وقف بدی و معلم رو شکست بدی و پیروز باشی
استاد نیم ماه یه ازمون رو شامل میشه که خودش میتونه کلی روحیه وانگیزه باشه اگه خوب بدم اون یه ازمون رو.من تو برنامه ریزی مشکل دارم.اینویادبگیرم دیگه مشکلی نیست.یعنی هیچ راهی نداره؟؟؟نیم ماه هم خوبه بخدا بهترازهیچی نیس؟بخدا وضع مالیمون خوب نیست وگرنه این همه اصرارنمیکردم
عزیز در سایت همه چی هست از آموزش برنامه ریزی تا مدیریت آزمون استفاده کن
سلام آقای گلی.من این 2 هفته ها رو واسه آزمون های کانون حسابی میخونم.ولی نمیدونم چرا پنجشنبه و چهارشنبه قبل آزمون احساس میکنم هیچی یادم نیس.تورو خدا کمکم کنید.
سلام باید جمع بندی داشته باشی
سلام ودرود بر استادگلی
یه سوال دارم ببخشید بی ربط به این پسته،استاد من برای فیزیک پیش(تجربی)کتاب گاج دارم ولی چاپ ۹۲هستش بنظرتون باید جدید بگیریم؟ واینکه فیزیک پیش خیلی سبز برای یه دانش آموز متوسط خوبه؟؟
سلام کتاب جدید بگیری بهتره
سلام استاد 
من ی مشکلی دارم اونم اینه که بعضی روزا برنامه خودمو انجام نمیدم و درسا میمونه رو دستم بنظرتون باید چکار کرد ؟
وقتی هم به برنامه عمل نمی کنم کلا اعصابم خرد میشه
سلام برنامه ای بچین که بتونی عمل کنی
سلام استاد.
در صورت امکان مزایا و معایب روش مطالعه ی هفت خوان تسلط را که برخی برای کنکور مطرح میکنند ، ببان فرمایید و به نظر شما بهترین روش کدام است؟ 
با تشکر .
سلام قبلا هم عرض کردم گذاشتن اسم های عجیب و غریب روی یک سری روش های خیلی ساده کار درستی نیست 

این روش همون پیش خوانی مطالعه تست زنیه
سلام استاد ببخشید که این سوال رو میپرسم و ربطی به موضوع نداره ، برای خریدن کتاب دین و زندگی جامع گاج اگه جلد دومش رو نخریم مشگلی پیش نمیاد ؟ چون میخوام کتاب های دیگه رو هم بخرم هزینش زیاد میشه
سلام نه هیچ مشکلی نیست
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

آخرین مطالب
محبوب ترین مطالب
پربیننده ترین مطالب
آرشیو مطالب
پیوندهای روزانه
Designed By Erfan Powered by Bayan

تصویر ثابت