توضیحات کامل و جدید در مورد نحوه تاثیر معدل

توضیحات کامل و جدید در مورد نحوه تاثیر معدل

بچه های سومی که در مورد تاثیر معدل سوال میکردند! و میگفتند نمره من + هست یا - این پست رو با دقت بخونید

مقاله از آقای عادل آخکندی

مدیر وب سایت fera.ir

همان طور که می دانید تا قبل از سال ۱۳۹۳ تاثیر معدل به صورت مثبت در تراز کنکور وجود داشت و پس از آن در کنکور سال ۹۳ تصمیم برآن شد که به طور مستقیم و کامل نمرات دروس نهایی در تراز کنکور موثر واقع شود و تاثیر ۲۵ درصدی آنها اعمال گردد، البته معدل کل هم به صورت جداگانه در زمان ثبت نام در فرم وارد می شود که مربوط به رشته های بورسیه یا دبیری و مواردی مشابه آن است که بعدا در قسمت گزینش مورد استفاده قرار می گیرد،همچنین شایعاتی در خصوص افزایش این ۲۵ درصد مطرح است که همه ی اخبار را باید از سایت سازمان سنجش پیگیر بود!دیپلمه‌های قبل از سال ۸۴ که امتحان نهایی نداده‌اند، برای این گروه فقط نمره‌ی اکتسابی کنکور محاسبه و سپس رتبه‌ی کل آنان معلوم می‌شود.

معدل تأثیر دارد یا درس های نهایی و تفاوت این دو در چیست ؟

نمرات تک‌تک درس‌های نهایی به صورت نمرات تراز شده محاسبه  می‌گردد و اگر قرار بود که فقط معدل نمرات تأثیر داشـــته باشـد هـــــمه‌ی درس‌ها به یک دید نگاه شــده و نمـره‌ی پـایــین یک درس بـــر روی همه‌ی درس‌هــــای کنــکور تــــأثیر منفی می‌گذاشت. برای جلوگیری از این اتفاق سوء، نمرات هر درس به جای معدل اعمال شده و بصورت نمره‌ی تراز در زیر گروه‌ها هم تأثیر مستقیم گذاشته تا حقی از کسی ضایع نشود و اگر چنانچه نمرات کتبی فردی در درسی پایین باشد ضرر آن فقط متوجه همان درس شود. پس اعمال تأثیر نمرات درس‌ها به نفع دانش‌آموزان خواهد بود.

در سال ۹۴ نمرات دروس سال چهارم هیچ گونه تأثیری در کنکور نخواهد داشت.

ولی آنچه مسلم است این است که میزان داشتن تسلط بیش‌تر بر درس‌های پیش‌دانشگاهی برابر است با جواب دادن درصد‌های بالایی از سؤال‌های کنکور، چرا که سؤال‌های درس‌های پیش‌دانشگاهی همواره بیش از حدود ۴۵درصد از سؤال‌های آزمون سراسری را به خود اختصاص می‌دهد.

قبل از همه باید توجه داشت که در کنکور تراز هر درس و تراز کل اهمیت دارد و درصدهایی که دانش آموز بدست آورده، تاثیری مستقیم نداره بلکه باید تراز آن درس بدست بیاید.به عبارتی دیگر در کنکور هر درس به صورت مجزا موثر است نه اینکه معدل شما را به صورت مستقیم در تراز کنکور تاثیر دهند. تراز برای وارد کردن اثر سختی و آسانی هر درس هستش. می دانید که در کنکور چندین درس عمومی و تخصصی با ضرایب مختلف مورد سنجش قرار می گیرند که دشواری بعضی از آن ها زیاد و برخی دیگر از دروس کم است.(البته این دشواری ها نسبی بوده و بستگی به سالی دارد که کنکور در آن برگزار شده و سوالات به چه میزانی در هر درس پاسخ داده شده اند. حتما شنیدید که داوطلبان کنکور می گویند که امسال مثلا درس شیمی خیلی سخت بود و فلان درس آسان. خوب تراز هم برای محاسبه و تاثیر همین سختی است. برای روشن تر شدن مطلب با یک سوال مطلب را ادامه می دهیم.

دو درس فیزیک و ریاضی هر دو برای رشته تجربی و زیر گروه ۱ دارای ضریب ۲ می باشند.(در پایین همین توضیحات جدول ضرایب رشته تجربی در زیرگروه ها بیان شده است) حال سوالات درس فیزیک امسال ساده بوده و سوالات ریاضی سخت بودند، آیا نمره ۴۵ درصد برای این دو درس در رتبه این دانش آموز تاثیر یکسانی دارد؟

قطعا خیر- چون در کنکور برای محاسبه رتبه از نمره تراز استفاده می شود و در تراز سختی آزمون هم تاثیر گذار است مطمئنا درس فریاضی که در این آزمون سخت تر بوده در تعیین رتبه داوطلب تاثیر بیشتری دارد.

نمره امتحانات نهایی نیز به همان ترتیب است، یعنی اینکه درسی که در امتحانات نهایی سخت تر از بقیه بوده، نمره تراز بالاتری دارد و اگر داوطلب نمره خوبی در آن بدست بیاورد می تواند امیدوار در تاثیر بالای آن در رتبه کنکورش باشد.(پس یادتان نرود در هنگام جواب دادن به سوالات نهایی اگر تشخیص دادید که سوالات به نسبت سخت هستند تمام تلاش خود را مشابه کنکور به کارگیرید تا بهترین نمره را در آن کسب نمایید)

برای محاسبه نمره کل داوطلب برای یک درس در کنکور از جمع تراز نمره امتحان نهایی (۲۵%) و نمره کنکور (۷۵%) استفاده می شود. خوب چون نمره تراز کنکور برای هر درس از ۱۵۰۰۰ محاسبه می شود (این عدد به گفته سازمان سنجش می باشد) و تراز امتحان نهایی ۲۵% و تراز نمره کنکور ۷۵% این تراز را شامل می شود، می توان گفت که نمره تراز نهایی از ۳۷۵۰ (۲۵% از ۱۵۰۰۰) و نمره تراز کنکور از ۱۱۲۵۰ (۷۵% از ۱۵۰۰۰) حساب می شود. سپس این دو را با هم جمع کرده و تراز آن درس بدست می آید:

تراز نمره نهایی + تراز نمره کنکور = تراز کل برای آن درس

سپس برای محاسبه رتبه داوطلب در کنکور، نمره تراز هر درس را در ضریب آن درس در کنکور ضرب کرده و تراز کلیه دروس با هم جمع می شوند و تراز نهایی بدست می آید و رتبه فرد مشخص می شود. مشخص است هرچه تراز شما بالاتر باشد، رتبه شما هم بهتر خواهد شد.(همان طور که میدانید آزمون های جامع سنجش و قلم چی که در نزدیکی کنکور برگزار می گردد دارای جامعه آماری بالایی بوده و ترازهای به دست آمده برای بررسی وضعیت نهایی شما می تواند بسیار مفید باشد)

مثال:

برای مثال تراز یک فرد در آزمون کنکور در دروس عمومی به شکل زیر است:

دروس عمومی ادبیات دین و زندگی عربی زبان خارجه
درصد کنکور ۴۵ ۵۵ ۵۰ ۶۰
تراز کنکور ۴۷۲۵ ۴۱۵۰ ۴۷۰۰ ۴۲۰۰
نمره نهایی ۱۷ ۱۸ ۱۶ ۱۸.۵
تراز نهایی ۱۴۰۰ ۱۳۰۰ ۲۳۰۰ ۲۴۰۰
تراز کل ۶۱۲۵ ۵۴۵۰ ۷۰۰۰ ۶۶۰۰

از این بخش می توان به این نتیجه رسید که  درس عربی در کنکور از بقیه درس ها سخت تر بوده چون با درصدی تقریبا یکسان با سایر دروس، تراز بهتری داشته است. و در امتحان نهایی درس زبان از بقیه مشکل تر بوده است. حال باید تراز نهایی و کنکور را با هم جمع کرد تا تراز کل بدست بیاید.

برای محاسبه نمره تراز کل دروس عمومی در رشته تجربی به این شکل عمل می شود (اعداد داخل پرانتز ضریب هر درس را مشخص می کند و نمره تراز ضرب آن می شود):

۱۰/(ترازدین و زندگی(۳)+تراز زبان(۲)+ترازعربی(۲)+ترازادبیات(۴))= تراز دروس عمومی

(اگر به فرمول بالا دقت کنید در حقیقت میانگین ترازهای دروس عمومی که هر کدام داری ضریب وزنی خاص خود هستند بدست می آید که در درس آمار و مدل سازی با آن آشنا شده اید.همچنین نحوه ی بدست آوردن تراز در ادامه مطلب خدمت شما توضیح داده خواهد شد)

با این حساب نمره تراز این داوطلب در دروس عمومی می شود:

۶۹۲۰ =۱۰/ ۶۹۲۰۰ = ۱۰ / ۶۶۰۰×۳+ ۷۰۰۰×۲+ ۵۴۵۰×۲+ ۶۱۲۵×۴ = تراز کل دروس عمومی

تراز نمرات دروس تخصصی نیز به همین شیوه محاسبه و با هم جمع شده و تراز کل بدست می آید که نعیین کننده نمره داوطلب است. داوطلبان بر اساس این نمره رتبه بندی می شوند. تاثیر تراز نهایی را به وضوح می توان دید که با وجود اینکه تفاوت چندانی بین تراز کنکور در دروس مختلف وجود ندارد، ولی تراز نمره نهایی این تاثیر را بیشتر کرده و تراز نمره عربی و زبان تفاوتی چشمگیر با دروس ادبیات و دین و زندگی پیدا کرده است.

لازم به ذکر است که اعداد مورد استفاده کاملا فرضی بوده و ممکن است با واقعیت متفاوت بوده باشد.

روش محاسبه تراز

حال یک سوال: چگونه سختی یک درس که یک کمیت کیفی است به یک کمیت کمی مثل نمره تبدیل می شود؟ (روش محاسباتی زیر رو از سایت آفتاب گرفتیم.)

خوب این سوال به روشی که در زیر اشاره می شود محاسبه می گردد:

برای اینکه افراد یک آزمون را رتبه‌بندی کنیم، شما چه راهی پیشنهاد می‌کنید؟

خوب، ممکن است بگویید هر کس هر نمره‌ای گرفت (که اصطلاحاً آن‌را «نمره خام» می‌نامیم) در رتبه بالاتری قرار بگیرد.

خوب، با این حساب مثلاً شما نمره ۱۶ می‌گیرید و در جایگاه اول قرار می‌گیرید اما فردای همان روز یک آزمون دیگر گرفته می‌شود و شما در آن آزمون هم ۱۶ می‌گیرید اما این بار در جایگاه آخر قرار می‌گیرید. چرا؟ چون دیروز سؤالات آسان بوده و امروز سؤالات سخت.

متوجه می‌شوید مشکل چیست؟ نمره ۱۶ شما یک بار ارزش بالاترین را داشت و یک بار ارزش پایین‌ترین! یعنی بحث این است که مثلاً ممکن است من در کنکور امسال نمره‌ام ایکس بشود و نفر اول کنکور بشوم. بعد کنکوری‌های سال‌های قبل بگویند چون آزمون آسان بوده ایشان نمره بالا گرفته و از این جور حرف‌ها…
یا مثلاً ممکن است شما ریاضی که درس با ضریب بالا است را خوب بزنید و نمره خوبی بگیرید اما در درس ادبیات هیچ دانشی نداشته باشید!

یک مشکل دیگر که تراز حل می‌کند این است: فرض کنید بخواهیم بر اساس «نمره خام» رتبه‌بندی کنیم. فرض کنید یک نفر در یک کلاس ۱۸ گرفته. آیا می‌شود گفت او نفر اول می‌شود؟ خیر! شاید آزمون آنقدر ساده بوده که همه افراد کلاس ۱۹ و ۲۰ گرفته‌اند و او آخرین نفر می‌شود! یعنی ۱۸ آن ارزشی که در آزمون‌های دیگر دارد را ندارد!

در بحث «تراز» (یا Balance) ما دنبال «یکسان‌سازی ارزش نمره» و «نرمال‌سازی» (Normalization) هستیم. یعنی ترازی که می‌گیرید همیشه ارزشش همان باشد و اینکه نسبت به «همه سؤالات» سنجیده شوید. در ترازبندی، تک‌تک سؤالات مهم می‌شوند (یعنی هر چه دیگران به آن سؤال، کمتر پاسخ صحیح دهند، ارزشش آن سؤال بالاتر می‌رود) و اینکه سطح بقیه افراد چطور باشد، روی تراز شما مؤثر است.(البته عده ای با این نظر مخالف بوده و می گویند که ارزش هر سوال با سوال دیگر یکسان است در نتیجه هر دو نظر به یک اندازه منطقی به نظر می رسد)

تراز، معمولاً عددی است بین ۰ تا ۱۰۰۰۰ و ظاهراً گاهی اوقات روی ۱۵۰۰۰ هم تنظیم می‌کنند. (بسته به تعداد شرکت کنندگان آزمون دارد که قبلا در این باره بحث شده است)

فرمول به دست آوردن تراز هر درس چیست؟

برای به دست آوردن تراز کلی داوطلب ابتدا باید تراز او در هر درس را به دست آوریم.

تراز کاربر در هر درس طبق فرمول‌های زیر محاسبه می‌شود:

balance

نمره خام در کنکور و آزمون‌های مشابه چگونه محاسبه می‌شود؟

همانطور که می‌بینید برای محاسبه تراز، به «نمره خام» نیاز دارید. نمره خام همان است که شما بارها شنیده‌اید: اگر آزمون نمره منفی داشته باشد، باید تعداد گزینه‌های صحیح را بشماریم و به ازای هر ۳ غلط یکی از تعداد صحیح‌ها کم کنیم. سپس عدد را به تعداد کل سؤالات تقسیم کنیم و نتیجه را در ۱۰۰ ضرب کنیم تا یک عدد درصدی به دست آید. این می‌شود نمره خام شما در آن درس.

مثلاً اگر از ۳۰ سؤال درس ریاضی ، ۱۵ سؤال را صحیح بزنید و ۳ سؤال را غلط و بقیه را نزنید، نمره خام شما می‌شود: (در واقع این همان درصد پاسخگویی شما به یک درس است که در کارنامه کنکور یا آزمون های آزمایشی که در آن شرکت می کنید در جلو درس ها مشخص می گردد)

(۱۵-۱)/۳۰*۱۰۰=۴۶.۶۶%

شاید فرمول راحت‌تر این باشد:

raw-grade

True :‌ تعداد پاسخ‌های صحیح

False : تعداد پاسخ‌های غلط
Total : تعداد کل سؤالات

مثلاً برای مثال بالا داریم:

(۱۵*۳)-۳/۹۰*۱۰۰=۴۶.۶۶%

اگر آزمون نمره منفی نداشته باشد که لازم نیست به ازای هر ۳ غلط یک صحیح را کم کنید.(البته چنین امری در کنکور محال خواهد بود!!)

حال در ادامه : فرمول به دست آوردن تراز کل چیست؟

برای به دست آوردن تراز کل، باید تراز هر درس را ضرب‌ در ضریب آن کنید و با هم جمع کنید.(قبلا مفصلا در این باره خدمت شما توضیح داده شده است) سپس نتیجه را تقسیم بر جمع ضرایب دروس کنید. یعنی:

total-balance

هر چند من در تستا طبق این فرمول عمل کردم اما فکر می‌کنم تراز کل هم باید مانند همان تراز هر درس حساب شود. یعنی باید نمره خام میانگین را برای کل آزمون به دست آوریم. سپس سیگمای تفریق نمره خام همه داوطلبین منهای نمره میانگین و ادامه ماجرا…

یک سوال مهم : افرادی که در رشته غیر مرتبط خود کنکور می دهند یا تغییر رشته از سال سوم به سال چهارم می دهند تاثیر نمره در کنکور آنها چگونه خواهد بود ؟

برای مثال شرکت کنندگان در گروه تجربی با دیپلم غیر مرتبط( غیر تجربی) هیچ درصدی را برای سوابق تحصیلی درس زیست در نظر نگرفته اند وبه جای آن هر آنچه را در آزمون کنکور بدست بیاید را برای نمره(تراز و رتبه) کنکور محاسبه خواهدشد. برای همین درصد تاثیر سوابق تحصیلی برای دیپلم غیر مرتبط،کمتر از حد تعیین شده ( مثلا ۲۵%)است. دلیل این موضوع هم کاملا واضح است، چون برای نمونه؛ درس زیست جزء دروس اختصاصی رشته ریاضی نبوده و امتحان تغییر رشته آن از پایه سوم به پیش نیز هیچ تاثیری روی معدل پایه سوم نداشته و تنها مجوز ورود به رشته تجربی در دوره پیش دانشگاهی بوده است!!!

البته داوطلبان از ریاضی به تجربی دقت کنند که تاثیر سوابق تحصیلی ، برای نمره ریاضی دیپلم تجربی ، نمره حسابان دیپلم ریاضی جایگزین خواهدشد. چون درس فیزیک در هر دورشته تجربی و ریاضی( بااختلاف کمی یعنی در فصل ۱)وجود دارد نمره فیزیک تفاوتی نمی کند. و برای درس زیست هم، سهم سوابق تحصیلی آن به سهم کنکور تجربی اضافه می شود. به همین علت است که سوابق تحصیلی برای دیپلم غیر مرتبط کمتر از حد مشخص شده است. چون رشته ریاضی درس زیست نداشته است.

و اما باز یک سوال مهم دیگر : اگه درسی رو تجدید بیاریم و شهریور امتحان بدیم نمره ی شهریور رو تو معدل کتبی تاثیر میدن یا همون نمره ی خرداد رو؟؟؟

کارنامه فارغ التحصیلان چند نوع معدل دارد؛ معدل سالانه، معدل کل و معدل امتحان نهایی( یا کتبی)
در معدل کل و سالانه چون تعدا د واحد های اخذ شده ملاک قرار می گیرد ، تمام نمرات مکتسبه در معدل گیری دخالت داده می شود. پس در معدل گیری سالانه و کل هم نمرات دروس افتاده وهم نمرات پاس شده محاسبه خواهد شد. مثلا اگر دانش آموزی در درس زبان فارسی (۳) در خرداد نمره قبولی کسب نکند و بعد در تجدیدی شهریور باز نمره قبولی نگیرد و در جبرانی دی ماه قبول شود. هرسه نمره زبان فارسی درخرداد ، شهریور ودی ماه در دو معدل گیری سالانه و کل لحاظ خواهد شد. دلیل آن این است که برای تجدیدی شهریورو یا جبرانی دی ماه ، دانش آموز باید مجددا واحد بگیرد.
»»» اما در معدل امتحان نهایی( یا کتبی) تنها آخرین نمره قبولی محاسبه خواهد شد.

در مورد استفاده از تک ماده که بسیاری از دانش آموزان سوال دارند اینکه :براساس آیین نامه موجود دوره متوسطه در ماده ۸۱ و ماده ۹۱، در صورتی که دانش آموزی چهاردرس( دو درس امتحان نهایی و دو درس غیر نهایی) را با احتساب نمره سالانه( جمع مستمر۱ وپایانی۱ و مستمر۲ و پایانی۲) بین ۷ تا ۱۰ بگیرد، قانون تک ماده شامل حال او شده و درس های مربوط پذیرفته و دانش آموز فارغ التحصیل خواهد شد.
***نکته مهم این است که سیستم برنامه دانا( ثبت نمرات و کارنامه) قانون تک ماده را به صورت خودکار عمل کرده و به صورت انتخابی و با درخواست دانش آموز نخواهدبود!

همانطور که مشاهده می کنید روش محاسبه کمی پیچیده می باشد، ولی در کل تاثیر نمره امتحان نهایی انکار ناپذیر است.حال به دو نمونه کارنامه زیر دقت فرمایید که درصدهای آنها به طور تقزیبی یکسان بوده در حالی که معدل آنها متفاوت است و این امر سبب جابجایی رتبه آنها گردیده مجددا متذکر می شویم که تاثیر معدل نهایی انکار ناپذیر است اما دانش آموزان گرامی نباید آن را چون یک غول پنداشته زیرا همچنین تاثیر خود کنکور بسیار بیشتر است!! البته معدل همه چیز نیست . شما میتونین با درصدهای خوب خودتون تاثیر معدل در کنکور ۹۴ رو کم کنین. تاثیر معدل در کنکور ۹۴ درسته ۲۵% هستش ولی محاسباتش پیچیده است و بر اساس تراز و … هست و لذا بین کسی که مثلا ۱۵ میشه نهایی با کسی که ۲۰ میشه اونقدرا فاصله ای نیست.

Tasir-moaddel

البته این تاثیر معدل در کنکور موافقان و مخالفانی دارد که عمده اختلاف نظر آنها در موارد زیر است :

مخالفان میگویند:

۱) شیوه تصحیح امتحان کاملاً به سلیقه مصحح بستگی دارد. در برخی موارد نمرات به ناحق داده نمی شود یا به ناحق به کسی ارفاق می شود.

۲) میزان تقلب در امتحان نهایی  بالاست .

موافقان نیز می گویند:

۱) اینکه سرنوشت دانش آموزان توسط کنکور و آن هم طی چند ساعت رقم بخورد به هیچ وجه عدالت آموزشی نیست.

۲) اینکه فقط کنکور در قبولی موثر باشد موجب رشد قارچ گونه موسساتی می شود که به ارائه راهکار تستی کوتاه دانش آموز را از درک درست و کامل مطلب درسی باز می دارد.

زیر گروه یک : پزشکی، دندانپزشکی وعمده ترین رشته های تجربی

زیر گروه دو : رشته ی داروسازی و شیمی

زیر گروه سه : رشته ی زمین شناسی

زیر گروه چهار : رشته های مدیریت، رشته ی حسابداری و حقوق

زیر گروه پنج : مهندسی های کشاورزی

ضریب هریک از درس ها در زیرگروه ها بدین شرح است:

نام درس زیر گروه۱ زیر گروه۲ زیر گروه۳ زیر گروه۴ زیر گروه۵
ادبیات ۴ ۴ ۴ ۴ ۴
عربی ۲ ۲ ۲ ۲ ۲
معارف ۳ ۳ ۳ ۳ ۳
زبان ۲ ۲ ۲ ۲ ۲
زمین شناسی ۰ ۱ ۴ ۱ ۱
ریاضیات ۲ ۳ ۲ ۴ ۴
زیست شناسی ۴ ۴ ۲ ۲ ۲
فیزیک ۲ ۲ ۲ ۲ ۲
شیمی ۳ ۴ ۳ ۳ ۳


نظرات (۹۵)

 1. تاثیر معدل در کنکور ۹۴ درسته ۲۵% هستش ولی محاسباتش پیچیده است و بر اساس تراز و … هست و لذا بین کسی که مثلا ۱۵ میشه نهایی با کسی که ۲۰ میشه اونقدرا فاصله ای نیست.


  ولی اگه به اون 5 - 10 درصد اضافه بشه !! دیگه فبها !!

  پس الان من این چارتا امتحانو بالا 18 میگیرم ، چندان بد نیست ؟ (تجربی)

  من خیلی میخونم برای 20 ! و درک کاملی دارم از امتحان نهایی ولی متاسفانه این نمره خوب

  نگرفتن رو مقصر خودم میدونم ! بعضی وقتا خیلی رو یه مطلب بعضی وقتا بی انگیزه بودن بعضی

  وقتا خسته شدن .. موندم خدایی !! میتونم کامل بگیرم ولی خراب میکنم خودم این آخرِ سالی !


  اگه میشه یه توصیه به من بکنید ممنون میشم
  • پاسخ:

   به نظرم هدفگذاری خوبی بکن و پیش برو

   اهدافت رو واضح ببین
 2. این دو تا کارنانع بالا رو نمیشه بهشون اطمینان کرد اولا درصد مهم ترین درسشون زیست معلوم نیست که خودش 5 درصدش 200 نفر جابه جات میکنه ثانیا معدل مهم نیس ممکنه طرف زمین 10 بشه ولی بقیه درساش عالی باشه !
 3. بااین اوصاف بنظرتون من کار درستی میکنم ک میخام دیپلم ریاضی بگیرم؟؟؟ا؟معدل خودم 15بود.

  ولی این دوکارنامه  اختلاف معدلشون فقط نیم نمره بودش ولی رتبه کشوریشون حدود 400تا اختلاف داشت....خیلی زیاده خیلییییییییی.
  اصلا معلوم نیس چی ب چی یه..یکی میگه معدل 15 خیلی رتبه رو بد میکنه یکی میگی بین 15 و 19 اختلاف زیادی نیس...بعد اینجا برای نیم نمره اختلاف تو معدل ببین چجور شد رتبه هاشون 4. اقا حسن  اینکه یکی میگه معدل 15 رتبه رو خیلی بد میکنه و یا مثل الان بین 19 و 15 اتخلاف چندانی نیست باید ب کدوم باورکرد؟
  • پاسخ:

   نمیدونم راستش!

   ولی شما اگر میتونی با دیپلم ریاضی معدلت رو بهبود ببخشی این کارو حتما بکن!

   بالاخره معدل بالا بهتر از معدل پایینه
 5. سلام ممنون از این مطلب خوبتون واقعا اقای آخکندی مثل جزوه هاشون گل گاشتن
 6. یه اشتباه رایج بین مشاورا و شاگردان !!

  اگر رشته را تغییر بدهم نمرات نهاییم بهتر میشود !

  این کاملا غلطه!

  محض اطلاعتون بگم کسایی که تغییر رشته میدن از ریاضی به تجربی یا برعکس هیچ وقت نمرات دروس اصلیشون حتی اگه 20 بگیرن باز هم تاثیر 25 درصدی نداره و نهایتا به اونا 18 درصد تاثیر میده ! میتونید به کارنامه های موجود در سایت گزینه 2 مراجعه کنید و اونایی که دیپلم ریاضی دارن ولی تجربی امتحان دادن رو مشاهده کنید

  پس بدونید نمره 15 توی رشته ی تجربی گرفتن بهتر از نمره ی 20 هنگام تغییر رشتس!


  • پاسخ:

   کدوم حرف؟
 7. قطعا بعد از برادرم که در روز کنکورش براش دعا کردم ...شما دومیش هستی آقای گلی شک نکن...
  شما هم دعا کن بتونم فیزیک بیست و بیارم طلسمو بشکنم....

  تا الان همه رو 18 و19 میشم.........هر چند که بیشتر انتظار نداشتم ولی خدایی حسابان رو می تونستم بیست بشم....سر ی سوتی کمر شکست :))
 8. واقعا شکه شدم این مطلب رو دیدم از معلم عزیزم اقای اخکندی

  من دانشجوی ترم دوم پزشکی هستم و پارسال کلاس های ایشون رو حتی بعد عید همچنان میرفتم واقعا معلم دلسوز و بزرگین
  اینجا خیلی بچه ها دوسش دارن
 9. آره من تقلب های زیادیو اطراف خودم میبینم سر جلسه امتحان تنهایی واقعا همشون مدیونن من که نمیگذرم!
 10. ممنونم تا حالا چنین مطلب کاملی رو ندیده بودم در مورد نهایی اجرتون با خدا
  • پاسخ:

   فرقی نمیکنه با همون ساختاری که همیشه حساب میشد


 11. خیلی ممنون از مطالب مفید و کاملتون، فقط یه سوالی داشتم،میشه بهم بگین با این نمره هایی که تا اینجا گرفتم میتونم امید به پزشکی داشته باشم؟!!؟
  دین و زندگی ۱۷.۷۵
  عربی ۱۹
  ادبیات ۱۹
  زیست ۱۸
  فیزیک ۱۹
  • پاسخ:

   100 درصد
 12. با سلام، من دانش اموز سوم ریاضی هستم، یه سوالی واسم پیش اومده، اینکه اگر درسی رو تو خرداد تنونم نمره قبولی رو بگیرم و تو شهریور نمره خوبی بگیرم، کدام نمره برای کنکور محاسبه میشه؟
  چون درس عربی رو به شدت مریض بودم، و به احتمال زیاد این درس رو پاس نمیشم.. خیلی ممنون
  • پاسخ:

   سلام نمره شهریور حساب میشه
 13. سلام.
  اگر.امتحان نهایی همه دروس رو 17 باشیم ولی زیست رو 19.25 و شیمی و ریاضی 20 پزشکی قبول میشیم؟
  • پاسخ:

   100%
 14. با سلام
  ایا ظریب دروس روی معدل کتبی تاثیر داره یا فقط میانگین نمرات ورقه هستش؟
  • پاسخ:

   تک تک درس ها نه همه یکجا!
 15. با سلام.راسته میگن نمره زیر 15 تو امتحانات نهایی تاثیر منفی داره برا کنکور؟و من امتحانات رو تاحدودی خراب کردم آگه با ی برنامه ریزی تابستان و سال دیگه رو خوب بخونم میتونم امید ب قبولی تو رشته خوب داشته باشم.واقعا دیگه امیدی ندارم.خواهش میکنم راهنماییم کنید
  • پاسخ:

   سلام نه !

   شما تلاشت رو بکن به رشته خوب هم میرسی
 16. سلام
  میخواستم بدونم اگه تویه یه درس بیفتیم بخوایم شهریور پاس کنیم اون نمره ی تک خرداد تو کنکور تاثیر میذاره؟
  یا فقط نمره ی خام ورقه مورد نظره؟
  • پاسخ:

   سلام نمره شهریور مهمه
 17. سلام،من اصن حالم خوب نیس،همش کارم شده گریه،تروخدا جوابمو بدین،من با این نمره ها میتونم به یه رشته خوب تو دانشگاه اصفهان امیدوار باشم؟رشتم ریاضیه،اگه جواب بدین خیلی ممنونتون میشم
  دینی:17_عربی:18_ادبیات:17_هندسه:18_حسابان:18_فیزیک:15_
  زبان فارسی:17_زبان انگلیسی:17_جبر:18_شیمی:18
 18. سلام،من اصن حالم خوب نیس،همش کارم شده گریه،تروخدا جوابمو بدین،من با این نمره ها میتونم به یه رشته خوب تو دانشگاه اصفهان امیدوار باشم؟رشتم ریاضیه،اگه جواب بدین خیلی ممنونتون میشم
  دینی:17_عربی:18_ادبیات:17_هندسه:18_حسابان:18_فیزیک:15_
  زبان فارسی:17_زبان انگلیسی:17_جبر:18_شیمی:18
  • پاسخ:

   دوست عزیز شما برای دانشگاه تهران و امیر کبیر و شریف خودتون رو حاضر بکنید
 19. سلام میخواستم بدونم معدل کتبی محاسبش با ضریبه مثلا حسابان وفیزیک ضریب 4 دارن با همشون با ضریب 2 حساب میشن ؟
 20. هندسه:19 فیزیک:18 زبان فارسی:18/5 ادبیات: 19 حسابان:18/75 عربی 19/25 دینی:18 خوبه؟
  • پاسخ:

   محشره
 21. هندسه:19 فیزیک:18 زبان فارسی:18/5 ادبیات: 19 حسابان:18/75 عربی 19/25 دینی:18 خوبه؟
 22. هندسه:19 فیزیک:18 زبان فارسی:18/5 ادبیات: 19 حسابان:18/75 عربی 19/25 دینی:18 خوبه؟
 23. ببخشید با ا ین نمره ها امیدی هست  دارو قبول شم /دینی20ادبیات18.5عربی18.5زیست16زبان ف ارسی16.5فیزیک15 زمین15.5
 24. سلام 
  آیا کسی که فکر میکنه دیگه وقت برا نمره ی خوب در یک درسی نداره ،خوب است که از قصد در اون درس تجدید بیاره تا در شهریور نمره ی خوبی بیارد؟البته این شخص ملاکش کنکور است نه معدل کل..
  • پاسخ:

   اگه فکر میکنه توی شهریور میتونه نمره خیلی خوبی بیاره و به نفعشه آره!
 25. سلام 
  فیزیک 10 هندسه 10 حسابان 19 دینی 17 عربی 16 ادبیات 16 زبان فارسی 16
  چن روزه فقط مسکن میخورم !!!!!
  چه کار کنم ؟ اگه واسه کنکور خوب بخونم میتونم امیرکبیر قبول شم ؟؟؟؟ جدی 
  ترحم نکنید راستشو بگید
  • پاسخ:

   بله میشه!
 26. سلام ب نظرتون من گند زدم خیلی افسردم اخه همه دریادو بی تو جهی کروم نمرم کم اومده ب نظرتون خیلی بده
  دینی 19 ادبیات 19 زبان فارسی 19 فیزیک 19.75 زیست 17 شیمی 19 عربی17 زمین 17.75
  • پاسخ:

   سلام

   خوشبختانه توی عمومی ها نمرات خیلی خوبی کسب کردید!

   اختصاصی ها هم خوبه

   دو امتحان باقی رو هم در همین حدود بگیرید 25% شما مثبت میشه
 27. من گند زدم کل درسارو از رو بی توجهی و کم دقتی کم میشم ب نظرتون خیلی بده کلا افسرده شدم 
  دینی19 عربی 17 زبان فارسی 19 ادبیات 19 فیزیک 19.75 شیمی 19 زمین 17.75زیست 17
 28. یعنی من بیست و پنج درصدو کامل میگیرم یا مثلا درسی ک هفده شدم بیست و یک درصد از بیست و پنج درصدو میگیرم؟
  • پاسخ:

   نه ببینید بستگی داره به میانگین!

   مثلا اگر همه 10 گرفته باشند شما 11 شاید نمره شما خوب نباشه ولی تاثیر معدل برای شما مثبته!

   باید دید که آیا دیگران تونستند نمره بهتری از شما بگیرند یا نه!

   که مطمئن باشید نمراتتون از حداقل 95% دانش آموزا بالاتره
 29. شرمنده ی سوال دیگه بعضیا میگن  اون تک درس واسه درصد هر درسه و معدل تو تعیین رتبه تاثیر داره راسته بعدشم ب نظرتون تابستون تست کار کنمو بخونم چه رشته ای و کجا مبتومم قبول شم ولی بی تعارف
  • پاسخ:

   چیزی که توی کنکور شما تاثیر میزاره تک درسه!

   توی تابستون خواهم گفت چیکار بکنید

   شنبه به سایت سر بزنید و کلاس آنلاین رو دانلود بکنید
 30. سلام ممنون از مطلب خوب و کاملتون 
  امسال واقعا امتحان نهایی سخت و دشوار بود
  اگه دینی 17  عربی 18  ادبیات 17  زیست 17  فیزیک 13:5  زمین 15  شیمی 13 احتمالا ریاضی 18 زبان 19 
  با این نمره ها  امیدی برای قبولی داروسازی حتی تو آزاد هست یا نه 
  با وجود این که از اول تیر با برنامه و قوی میخووم برای کنکور بخونم فقط نگرانم که معدلم باعث خراب شدن کنکورم شه
  اگه واقعا در کنکور درصد های خوبی بگیرم معدلم باعث میشه که نتونم رشته خوبی قبول شم
  با تشکر از شما 
  • پاسخ:

   کافی هست
 31. سلام.من هرسال معدلم عالی بوده همه نمره هام خوب بوده ولی امسال به دلیل خوب نبودن دبیرام و سخت بودن امتحانات نهایی نمره هام اصلا خوب نمیشه. دینی:16 عربی:18 ادبیات:15 زیست:18 فیزیک:14 زمین:15 زبان فارسی:17 شیمی:15.5
  توروخدا بهم بگید چیکار کنم.کاملا انگیزمو از دست دادم.بنظرتون میتونم با اسن نمرات داروسازی یا تغذیه قبول شم؟؟؟<البته نمره هایی که گفتم احتمالیه.انقد حالم بده که نمیتونم سوالام رو چک کنم :( >
  • پاسخ:

   دوست عزیز نمراتت اونقدارم بد نیست

   صبر کنید شنبه در فایل کلاس همش رو توضیح میدم
 32. شیمی:18/5
  زیست:19/5
  فیزیک:18/5
  ادبیات:19/5
  زبان فارسی :19/5
  عربی:19
  دینی:19
  زمین:18

  به نظتون پزشکی میارم؟؟؟؟؟
  • پاسخ:

   بله حتما
 33. سلام 
  دینی:16،5
  عربی:17
  ادبیات:17
  زیست:16،5
  فیزیک:18
  زمین:15
  زبان فارسی:17
  شیمی:13
  پزشکی قبول میشم ؟؟؟
  • پاسخ:

   با درصد های بالا بله
 34. با توجه به جدول بالا تاثیر معدل در رتبه زیاده.160 کجا 300 کجا
  جمله آخر رو متوجه نشدم چرا گفتید بین معدل 15 و 20 فاوت زیادی نیست؟
  • پاسخ:

   سایت مولف

   fera.ir
 35. "تاثیر معدل در کنکور ۹۴ درسته ۲۵% هستش ولی محاسباتش پیچیده است و بر اساس تراز و … هست و لذا بین کسی که مثلا ۱۵ میشه نهایی با کسی که ۲۰ میشه اونقدرا فاصله ای نیست."
  مگه فرمول تاثیر معدل با سال 93 تغییر کرده؟
  اطبق چیزی که نشون دادید این تفاوت رتبه بین 164 تا 301 که زیاده چطور میگید بین معدل 15 و 20 فرق زیاذی نیست؟
  با تشکر...


  • پاسخ:

   صبر بکنید فردا توضیح خواهم داد
 36. سلام مرسی از سایت خوبتون،میخواستم بدونم میانگین نمرات هر درسی رو بعد از امتحان نهاییا اعلام میکنن؟؟
  • پاسخ:

   به خاطر آبروشون خیر
 37. سلام.ببخشید درسته که میگن اگه توامتحانات نهایی نمره هردرسی رو7به بالا بیاری قبولی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  توروخدا جواب بدید من همه امتحاناتمو تااینجا خوب دادم به جز فیزیک وشیمی که هردوشونو 9 میشم!!!!!!!!!!!!
  • پاسخ:

   باید طبق فرمول

   مستمر ترم اول + ورقه ترم اول *2 + مستمر ترم دوم+ورقه ترم دوم *6 = تقسیم بر 100

   بالای ده بشی
  • پاسخ:

   نخیر همان هست
 38. درصد های آزمون دیروز:
  دبیات:61 (66)
  عربی:80
  دینی:85
  زبان:65
  ریاضی:52
  فیزیک:62
  شیمی:47

  معدل کتبی:19.63

  اگه امکانش هست میتونید بگید رتبم نو منطقه یک ،درچه حدودیه؟
  • پاسخ:

   برید به این لینک و تخمین رتبه خودتون رو انجام بدید
 39. سلام،واقعا سایت خوبی دارین،خیلی زحمت میکشین،واقعا ممنون
  من یسوال داشتم،میخواستم بپرسم با معدل 16،اگه همه درسامو تقریبا 50 درصد بزنم،رتبم چند میشه تقریبا؟
  با لینکی گه گذاشتین تخمین زدم شد 1400_1600
  میخوام بدونم معدل پایینم چقد تو رتبم تاثیر داره تقریبا؟منطقه 1 هستم
  اگه جواب بدین یه دنیا ممنونتون میشم
  • پاسخ:

   سلام

   شما همون درصد هارو بکن 60 65 معدلت خنثی میشه
 40. با عرض سلام و خسته نباشید
  میخواستم بدونم برا کسایی ک دیپلم ریاضی میگیرن و کنکور تجربی میدن تاثیر نمره نهایی درس ریاضی براشون چجوری حساب میشه؟
  فقط نمره حسابانشون رو به عنوان نمره ریاضی3 تجربی لحاظ میکنن یا میانگین وزنی سه تا درس حسابان هندسه و جبر رو لحاظ میکنن؟؟؟؟؟
  ببخشید یه سوال دیگه ام داشتم اینکه گفتید برای تغییر رشته ای ها درصد نهایی کمتر از درصد واقعی مثلا 25 درصده. تا اونجا ک من میدونم درصد نهایی برای تغییررشته ای های ریاضی ب تجربی برای زیرگروه1   18.2 درصده. میخواستم ببینم همین 18.2 برای درسای عمومی یا درس شیمی ک امتحان نهایی تجربی و ریاضی یکسان بود لحاظ میشه یا چون سوالا و امتحان مشترک بوه 25 درصد حساب میشه

  باتشکر از سایت بسیار خوبتون و توضیحات کاملی ک دادین
  • پاسخ:

   سلام

   نمیدونم راستش از خود آقای آخکندی بپرسید

   fera.ir
 41. سلام...
  رشته تجربی با این نمرات که امسال خراب کردم به نظرتون امیدی هست؟؟؟؟

  دینی 18.75  زبان فارسی 18 زمین 17 زیست 18 ریاضی 20 شیمی 16!!! فیزیک 18 زبان 20

  ادبیات!!!! 18 عربی 20
  داروسازی میخوام قبول شم ... معدله ترم اول 19.70 خیلی کم میشم این ترم....
  • پاسخ:

   نمراتتون خیلی خوبه

   عربیتون خیلی بهتون کمک خواهد کرد! هم در کنکور هم در نهایی! ریاضیتون خیلی عالی و خوب هست!

   عربی 20 و زبان 20  و ریاضی 20 رو هم در کنکور خوب بزنید و همین حدود باشه حتما قبول میشوید!
 42. آخه شیمی و خراب کردم کارم شده گریه کردن....

  باورتون نمیشه سر جلسه همینجور اشک سرازیر میشد.....

  همه از من انتظار دارن ... ولی...
  • پاسخ:

   اشک برای چی!

   نمراتتون خیلی خوبه

   مطابق همین نمرات درصد بزنید در کنکور راحت رشته ای که دوست دارید رو میارید!


  • پاسخ:

   من حضور داشته باشم همیشه پاسخ میدم

   مخصوصا الان که درسی ندارم

   ولی اینو بدونید 

   بدون اغراق توانایی شما در سه درس ریاضی زبان عربی یک برگ برنده هست برای شما

   به نکات قوتتون نگاه بکنید! 
 43. مرسی از امیدواری ک بهم دادین و جواب دادن سریعتون..
  من شنیدم معدل باید بالای 18 بشه تو کتبی نهایی؟؟؟ درسته؟


  • پاسخ:

   معدل شما هم در همین حدود میشه حساب کنید با نرم افزاری که در پست گفتگوی ریاضی گذاشتم
 44. آری آااااری .... هجده وبیست ودو

  باز بهتر از هیچیه ... ولی شاگرد اولی رو بیاد بزارم کنار):

  یووووهوووو ... مرسی مرسی (:
 45. سلام،خواهش میکنم جواب منو بدین،من امسال سومم، با معدل 16/5 تو کنکور باید درصدامو چقد بزنم که بتونم یه رتبه خوب تو دانشگاه اصفهان قبول شم؟رشتم ریاضیه
  خواهش میکنم جوابمو بدین،من کاملا انگیزمو از دست دادم،تا قبل از امتحان نهایی فک میکردم معدلم حداقل بالای 18 بشه،ولی امتحانا واقعا سخت بودن...مخصوصا شیمی تروخدا راهنمایی کنید،ممنون میشم
  • پاسخ:

   سلام معدلتون همچنان هم بد نیست

   چون هدفتون اصفهان هست با درصد های رو به بالا نه خیلی زیاد میتونید به هدفتون برسید

   پیشنهاد میکنم با برنامه ما پیش برید
 46. آخه من شنیدم واسه رتبه های زیر 5هزار معدل خیلی مهمه و معدل من تاثیر منفی میزاره...چشم حتما با برنامه شما پیش میرم،واقعا سایت خوبی دارین،خدا قوت،مرسی که جواب دادین
 47. با معدل 14/50
  اگه واسه کنکور جدی بخونی به نظرتون بهترین رتبه ای که میشه اورد چیه ؟
  هر روز دارم گریه میکنم امتحانارو خراب کردم !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • پاسخ:

   بله حتما میشه

   توی فایل اخیر مثال زدم یکی با معدل 9.5 تونست 1000 بشه
 48. میخواستم بدونم کسانی که تونهایی یه درس تجدید میشن نمره شهریور حساب میشه تو کنکور یا نمره خرداد هم تاثیر داره
  • پاسخ:

   علیک سلام

   شهریور
 49. مرسی خیلی خوب شد من تو دوتا درس نمره پانزده میگرفتم شایدهم کمتر نگه داشتم واسه شهریور به نظرتون چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • پاسخ:

   بخون و نمره خوبی بگیر!
 50. تور خدا جوابمو بدین البته راست شو من رشته تجربی ام با نمرات بد
  دینی 19 عربی 17.5 ادبیات 18 زیست 18 فیزیک 18 شیمی 16 زبان فارسی 19 ریاضی 17.5 زمین 16 زبان انگلیسی 16می تونم دانشگاه بیرجند یه رشته خوب قبول میشم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ممنون

  • پاسخ:

   بیرجند چیه!

   به تهران فکر کنید
 51. سلام .. خیلی ممنون از گفته هاتـون
  میشه راهنماییم کنین که نمره 18 تا 20 چقدر میتونه  تو تراز فرق داشته باشه ؟ ( البته اگه سختی یا آسون بودن و .. در نظر نگیریم)

  • پاسخ:

   ما بین نمره 18 تا 20 خیلی خوبه! تاثیرش مثتبه
 52. نمره هام بالای 18 هستش غیر فیزیک که 16 و زمین که 17 میشم .... با اونایی که همه نمره هاشون بالای نوزده هست چقدر تو افزایش تراز کنکور فرق دارم؟

  • پاسخ:

   آماری در دست نداریم 

   ولی معدل شما نسبت به بقیه در رده های خیلی خوبی محسوب میشه

   و شما جزء اون 5% هستید که معدل های خوبی دارن
 53. من که شنیدم پارسال 4000نفر معدلشون بالای 19.75شده و پزشکیم اغلب زیر هزار میخواد همین خیلی منو ناامید میکنه.ینی معدل 18 ب بالا جز 5درصد هس ؟؟؟
  • پاسخ:

   بله یکی از همون 4000 نفر دوست ما بود امسال رتبش 30 هزار شد!
 54. ازتون خیلی ممنونم توضیحات کامل بود
  از اینکه وقت میذارین و کامنت ها رو جواب میدین لذت بردم 
   خداوند بر قوتتان بیفزاید 
 55. سلام،آیا کسی ک سال چهارم هست و در خرداد تجدید بشه دیگه دانشگاه دولتی نمیتونه بره؟
  • پاسخ:

   سلام باید تا شهریور قبول بشه
 56. سلام،آیا کسی ک سال چهارم هست و در خرداد تجدید بشه دیگه دانشگاه دولتی نمیتونه بره؟
  • پاسخ:

   سلام خیر تا شهریور دیپلم بگیرید قبوله
  • پاسخ:

   سلام

   تک تک
 57. اقای گلی توی پست هس گفته نمره 15 با 19 اختلاف نداره اخر سر ب خاطر 40 صدم اون 116 اون یکی 3301 چند بود این ینی چی ای خدا دارم خل میشم...
  • پاسخ:

   فکر نکن بهش کار خودت رو بکن معدلت هرچی اومد دیگه تموم شده! فقط زبان مونده

   در مورد بقیش میگم خودم بعدا
 58. سلام.من دیپلم ریاضی داشتم اما کنکور انسانی دادم.میشه توضیح بدین که تاثیر معدل برام چجوریه؟
  • پاسخ:

   تا اونجایی که من میدونم فقط دروس عمومی تاثیر میزاره
 59. فاطمه همتی

  سلام صحبتاتون خیییلی مفید بودن ممنون.
  مسئله ای که خیلی ذهن منو مشغول کرده و ناراحتم اینه که معدل من ۱۹ الی ۱۹/۵ میشه و کمترین نمره هم جغرافی۱۷/۵ هستش.میخوام بدونم با این نمرات امیدی هست که من ۲۵٪ رو بگیرم و باتلاش کنکور  حداقل حقوق دانشگاه اصفهان قبول بشم؟؟؟
  ضمنا اینکه از میانگین کشوری هر درسی چطور میتونیم مطلع بشیم؟؟
  خیلی ممنون میشم اگه به سوالای من جواب بدید :`(
  • پاسخ:

   سلام هم رشته ای عزیز

   بله در رشته انسانی جبران مافات خیلی راحت تره!

   برای حقوق عربی و ادبیات اختصاصی خوبی بزن!
 60. سلام.میخواستم بدونم با معدل ١٥ میشه تو دانشگا فردوسى مشهد قبول شد؟ اگه واسه کنکور خیلى تلاش کنم.!!!!!!!
  • پاسخ:

   تهرانشم میشه
 61. من تا ترم اول امسال معدلم بالا بود وای ترم دوم میدونم میاد پایین چون نه تمرکز داشتم نه دقت کافی که سوال ها رو درست و تا آخر بخونم ممکنه معدلم تا ١٨ پایین بیاد تاثیر منفی روی کنکورم خیلی زیاد میشه یا نه ؟ رشته ی ریاضی هستم بعدش اینکه آیا میتونم این نمرات رو با درصدهای بالا جبران کنم تا یک دانشگاه خوب مثله شریف قبول شم ؟
 62. من تا ترم اول امسال معدلم بالا بود اما متاسفانه ترم دوم به خاطر تمرکز خیلی پایین و استرس شدیدو دقت پایین نه سوالا رو کامل میخوندم نه درست میخوندمشون به طوریکه تک تک درس هایی که میتونستم ٢٠ بگیرم چه عمومی چه تخصصی حداقل ١ نمره غلط دارم و فکر میکنم معدلم تا ١٨ پایین میاد با این وضعیت من اگر برا کنکور خیلی تلاش کنم آیا میتونم این نمرات رو جبران کنم و یه دانشگاه خوب مثله شریف قبول شم ؟ رشته ام ریاضی هستش
  • پاسخ:

   بله 100% دوست عزیز
 63. سلام اگه زبان نهایی رو 8.5 بشم ولی با مستمر قبول بشم.می تونم دوباره امتحان بدم تا بالا بشم؟باید چی کار کنم؟
  • پاسخ:

   قبول بشید نمیشه!
 64. سلام...لطف میکنین بگین
  من با نمرات
  دینی 19.5
  ادبیات 13
  زبان فارسی 11
  عربی 9
  ریاضی 12
  فیزیک 13
  زیست 14.75
  شیمی 13
  با معدل تغریبا13
  اگر خوب بخونم میتونم پزشکی قبول شم.حتی دانشگاه آزاد؟

  3 ماه خوندم رتبه  م شد 17 هزار
  • پاسخ:

   بله تلاشتون رو بکنید میشه
 65. سلام خسته نباشین  .میخواستم بدونم با این نمرات نهایی میتونم امیدوار به دندون پزشکی شهید بهشتی باشم ؟  
  ریاضی.20 شیمی 19.25 فیزیک 19.75 دینی 19 عربی 19 ادبیات 20 زبان فارسی 20 زمین 18.75 و بقیه تو این رنج 19 تا 20؟
  ممنون میشم اگه جواب بدین 
 66. سلام خسته نباشین  .میخواستم بدونم با این نمرات نهایی میتونم امیدوار به دندون پزشکی شهید بهشتی باشم ؟  
  ریاضی.20 شیمی 19.25 فیزیک 19.75 دینی 19 عربی 19 ادبیات 20 زبان فارسی 20 زمین 18.75 و بقیه تو این رنج 19 تا 20؟
  ممنون میشم اگه جواب بدین 
 67. سلام خسته نباشین  .میخواستم بدونم با این نمرات نهایی میتونم امیدوار به دندون پزشکی شهید بهشتی باشم ؟  
  ریاضی.20 شیمی 19.25 فیزیک 19.75 دینی 19 عربی 19 ادبیات 20 زبان فارسی 20 زمین 18.75 و بقیه تو این رنج 19 تا 20؟
  ممنون میشم اگه جواب بدین 
  • پاسخ:

   سلام

   100%
 68. سلام خسته نباشین  .میخواستم بدونم با این نمرات نهایی میتونم امیدوار به دندون پزشکی شهید بهشتی باشم ؟  
  ریاضی.20 شیمی 19.25 فیزیک 19.75 دینی 19 عربی 19 ادبیات 20 زبان فارسی 20 زمین 18.75 و بقیه تو این رنج 19 تا 20؟
  ممنون میشم اگه جواب بدین 
  • پاسخ:

   سلام راحت میرسید
 69. سلام لطفا جواب بدید من با نمرات ریاضی=19.25 دینی=19.5 زیست=19.25 ادبیات=19.5 زبان=19.25 شیمی=18 عربی=18.25 فیزیک=17.25 زبان فارسی=17.5 زمین =18.25 
  معدلم حدود 18.5 تا 18.6 میشه.
  میخواستم ببینم معدلم برای رتبه های بالا خوبه؟
  میتونم به دانشگاه شهید بهشتی امیدوار باشم؟
  • پاسخ:

   بله 100%
 70. باسلام به استاد آخنکدی من دانش آموز سال سوم رشته انسانی هستم به نظر خودم که گند زدم امتحانارو به نظرتون بانمرات دینی 18عربی18ادبیات18/7575فلسفه19/75تاریخ19جعرافیا16زبان فارسی19/75آرایه ادبی17/5ریاضی18/5زبان انگلیسی16وجامعه احتمالا19میتونم یه رشته خوب تو یه داشگاه خوب قبولشم یا به فکر دانشگاه تهران باشم تورو خدا جواب بدین از بسکه گریه گرددم مردم
 71. یه سئوال دارم
  توی رشته ریاضی که سه نمره حسابان و هندسه و جبر میشه 25% درس ریاضی میخواستم بدونم این سه درس با چه نسبتی اون 25% رو تشکیل میدن؟

  • پاسخ:

   سلام
   نمیدونم
 72. سلام خسته نباشید.امسال ی سری مشکلات برام پیش اومد و نتونستم درس بخونم ومعدلم خیلی خرابه.نمراتم به این ترتیبه که
  ادبیات=12
  زبان فارسی=12
  دین و زندگی=12
  عربی=15.5
  زبان=15
  زیست=7
  ریاضی=9
  شیمی=8
  فیزیک5.5
  زمین=9.5
  به نظرتون می تونم پزشکی ایلام قبول بشم؟اگه میشه باید چه درصد هایی رو بزنم؟تورو خدا بگید حالم خیلی خرابه
  • پاسخ:

   به نمراتت فک نکن

   درصد های خوبی بزن مطمئنا قبول میشی
 73. سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم واسه۹۵ چقدر احتمال داره ۴درس نهایی پیش اثر بدن؟
  • پاسخ:

   0%
 74. مطمعنید؟
  من دارم از استرس میمیرم نمره های سومم ۱۹.۵ب بالاست ولی پیشم ۱۲_۱۳
  خیلی ممنون
  • پاسخ:

   توی پیش همه خوندن برای 10 گرفتن!
 75. سلام ، خسته نباشید ... مرسی از سایت خوبتون ....

  نمره هام ُ ببینید :

  دین و زندگی 17
  عربی 19.5
  ادبیات 17
  حسابان 17 شایدم 16.5 :(
  فیزیک 18
  هندسه 15 :((((
  شیمی 19
  زبان فارسی 18
  زبان انگلیسی 17
  جبر 19.25

  به نظرتون امیدی بهم هست ؟ :( خودم با اینکه بد بود نمره هام ، اما بجز هندسه از بقیه تا حدودی راضی بودم . وقتی رفتم سایت کانون رو دیدم که چقد همه خوب داده ن دارم افسردگی میگیرم :((

  بعد یه سوال دیگه ، خیلی بد نهایی رو تصحیح میکنن ؟ :( میگن از اونی که فکر میکنیم یکی دو نمره کمتر میشیم حتی اگه با کلید چک کرده باشیم :( آخه مگه میشه ؟ :( خیلی ظلمه اونطوری .....
  • پاسخ:

   امید بله 100% دارید نمراتتون هم خوبه

   اصولا جایی که ماشینی در کار نباشه و انسان بخواد اصلاحی انجام بده کار درست پیش نمیره

   به بچه ها هم گفتم اگر نمرتون در نهایی مطابق انتظارتون نبود اصلا تعجب نکنید عادیه!
 76. سلام،خسته نباشید
  میخواستم بپرسم اگ سال چهارم مدرسه عوض کنم برم  جای بهتر...خوبه یا نه؟!
  • پاسخ:

   به شرط اینکه معلمای تاپی داشته باشه بله
 77. سلام
  من چند روزی هستش که نمره هامو دیدمو کارم فقط شده گریه کردن اصلا انتظار این نمره ها رو نداشتم و امیدم رو برای کنکور از دست دادم این نمره امه حسابان 10.25 هندسه 11.5 جبر 15 
  شیمی 15.25 و فیزیک 12.25 معدلمم تقریبا میشه 13.76 اگه برای کنکور بیشتر بخونم امید قبولی در دانشگاه های دولتی مثل مکانیک و.... رو دارم،منطقه 3 ام هستیم
  تو رو خدا جوابم رو بدین و راهنماییم کنید،واقعا اوضاع آشتفه ای دارم لطفا کمکم کنید
  • پاسخ:

   با درصد های خوب جبران میکنید نگران نباشید
 78. مرسی ....

  بچه ها میگن اگه اعتراض بزنیم نمره مون کمتر میشه !!!! واقعا اینطوریه ؟
  • پاسخ:

   احتمالش هست ولی اگه نمرتون فک میکنید خیلی دور از حد انتظارتون هست این کارو بکنید
 79. چه سریع جواب میدید .. O____o
  باشه ، بازم مرسی ...
  فردا کارنامه ـم ُ میدن ، لدفا واسم دعا کنید :(
  روز بخیر :)
 80. سلام من امسال زیاد نتونستم اونجوری که هستم تو امتحانا ظاهر بشم 
  نمراتم به شرح زیر :
  دینی:16.5
  زبان فارسی:18
  ادبیات:17.5
  عربی:18.25
  زبان خارجه:18.5 
  فیزیک:18
  ریاضی:15
  شیمی:17.25
  زیست:17.75
  زمین :18

  خواستم بگید امیدی هس برا دندان پزشکی یا دارو  اگه پاسخ بدید ممنونم 
  • پاسخ:

   فایل در پست اول سایت قرار داده شد
 81. سلام نمراتم به این شکله که میبینیددینی18.5زبان فارسی17.5ادبیات19.25عربی18.25زبان18فیزیک11.75شیمی15.5ریاضی14زیست17زمین17.75با این نمرات افتضاح اگه کنکور تلاش کنم میتونم پزشکی فردوسی قبول شم حداقل ترو خدا جوابمو بدین حالم خیلی بده دیگه امیدی ندارم تو کنکور باید چه درصدی بزنم تا جبران شه
  • پاسخ:

   توضیحات کامل در صفحه اول سایت قرار داده شد
< <

تصویر ثابت