استراتژی مطالعه

بروزترین مرکز مشاوره تحصیلی

خلاصه نویسی تکنیکی! آموزش خلاصه نویسی یک بار برای همیشه!

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

اصول اولیه خلاصه نویسی


کسی که زیستشو توی کنکور ، نود درصد زد ، زیست شناسی رو در سی صفحه خلاصه کرده بود و خونده بود … دوستم با هشت صفحه خلاصه ، فلسفه و منطقه هجده گرفت ! اینها گوشه ای از تاثیر بی نظیر خلاصه نویسی توی موفقیت های تحصیلی ما هستند . خلاصه نویسی هر درس با درس دیگه فرق می کنه و توی شیوه های مطالعه هر درس، نحوه خلاصه نویسی اون درس رو توضیح می دیم و الان مقدمات خلاصه نویسی رو بررسی می کنیم

**همزمان با متن پیش نرو !

اگه بخواید همزمان با متن پیش برید و خلاصه نویسی کنید ،باید بگیم شما دارید یک کپی از کتاب رو به صورت دست نویس تهیه می کنید !! … خلاصه نویسی باید بعد از خوندن دقیق و عمیق مطلب تهیه شه تا بفهمیم کدوم قسمت ها مهم هست و کدوماش می تونه حذف شه … خلاصه نویسی خوب یعنی خلاصه ترین حالت ممکن که حداکثر مطالب اون فصل رو یادمون بیاره

**حذف کلمات ربط دهنده

علاوه بر کلمات بیخود متن ، کلمات ربط دهنده هم می تونن با استفاده از علائم حذف شن مثلا به جای در نتیجه از فلش استفاده کنیم … یا مثلا قید های زیست رو اینطوری بهتر یاد بگیریم … توی کتاب می خونیم بیشتر آنزیم ها پروتئینی هستند … خلاصه نویسی می کنیم : آنزیم های پروتئینی>آنزیم های غیر پروتئینی

**درس های محاسباتی

خلاصه نویسی این درس ها به مراتب از درس های حفظی راحت تره ، چون با چند فرمول میشه اکثر مسائل کره زمین رو حل کرد! اما برای این درس ها باید دفتر تیپ بندی تهیه کنید یا وقتی سوال با تیپ جدید می بینید کنارش علامت بزنید . این باعث میشه یک دفتر داشته باشید که همه سوالای دنیا به همراه راه حلش توش باشه و اگه سوالی اومد شما کافی باشه جایگذاری انجام بدی!

**نمودار و جدول

اصلا یکی از هدف های خلاصه نویسی درک بهتر و حفظ بهتر متن هست … اگه مطالب اون متن های تو در تو رو نموداری کنیم یا توی جدول بنویسیم خیلی راحت تر می تونیم ازشون استفاده کنیم .

جذاب باش

از کاغذ های سیاه سفید کتاب فاصله بگیر . خلاصه نویسی هاتو حداقل با دو رنگ مختلف روی برگه های آچهار رنگی بنویس … بزار از کاری که می کنی لذت ببری ! دور و برتو با خلاصه نویسی های مهم مثل جدولای شیمی پر کن و سعی کن توی دنیای کنکور غرق شی!

**یه مرجع درست کن

وقتی تست حل می کنی و به نکته جدید برمی خوری اون نکته رو وارد خلاصه نویسیت کن تا خلاصه نویسیت بشه یکی از مهم ترین منابع کنکوریت!

**به نوشته هات اعتماد داشته باش!

بعضی ها به خصوص توی درس زیست دوست دارن خلاصه هاشون از کتابم کامل تر باشه ! یادتون باشه خلاصه نویسی بعد از فهمیدن متن کامل درس انجام میشه و مال مرور و خوندن سریع درس هست ، خلاصه نویسی حداکثر مطالب رو با حداقل زمان یادتون میاره … توی اون زمان شاید بتونید یک درس زیست رو خوب بخونید ولی اینطوری یک کتاب رو هم می تونید بخونید!پیروز باشید!

احمد بهرامی،دانشجوی داروسازی شهید بهشتی،علاقه مند به مشاوره تحصیلی ودستیار مشاور استاد گلی


 

به نام خدای بخشنده و مهربان!

خلاصه نویسی یکی از مهم ترین مراحل روش مطالعه  pQrst میباشد که در این مجال کوتاه میخواهیم کمی راجع به ان صحبت کنیم و توضیح دهیم!

ذهن انسان به صورت ذاتی از تکرار متنفر هست! و برای اینکه درد این تکرار را کمی کمتر کنیم به خلاصه نویسی روی می آوریم! تا در دفعات بعدی که میخواهیم درسی را برای تسلط زیاد مرور کنیم ذهن ما توان بیشتر و بهتری برای بازیابی اطلاعات از حوضچه فراموشی داشته باشد!

اما خلاصه نویسی روش های مختلفی دارد که یاد گیری این روش ها میتواند شمارا در امر تسلط بر مباحث درسی بسیار یاری کند!

در این مقاله سعی میکنم روش خلاصه نویسی تکنیکی  به سبک دانش اموزان انسانی رو کمی توضیح و تشریح کنم! بدون شک شما هم با استفاده از این تکنیک ها میتوانید نتیجه دلخواه خودرا در امر مرور کسب کنید!(شما دانش اموز تجربی ریاضی هم میتوانید از این مقاله بهره ببرید)

دروس علوم انسانی با توجه به حجیم بودن مطالب با خلاصه نویسی میانه چندان خوبی ندارد! و به طور مثال درسی مثل تاریخ و جغرافیا را اگر بخواهیم خلاصه نویسی کنیم باید تمام مطلب را مشق وار بنویسیم! اما در اینجا میخواهیم تکنیک هایی را بررسی کنیم که این عمل را با حجم بسیار کم و بازدهی بسیار بالا برای شما انجام دهد!

برای شروع پیشنهاد میکنم چند ورقه a4 یا یک دفتر خلاصه نویسی تهیه کنید! چون خلاصه نویسی ها در دوران جمع بندی بسیار راه گشای شما شما خواهد بود

فصل یک(اصول خلاصه نویسی)

شاید در نگاه اول در مواجهه با حجم عظیم یک کتاب چند صد صفحه ای بسیار از خلاصه کردن ان نا امید شوید!

اما نکته جالب اینجاست که بیش از 70%مطالب این کتاب را کلمات ربط!جملات مرتبط دهنده و …. تشکیل میدهد و بهتر است بگوییم بسیاری از جملات ان به درد نخور است!

به طور مثال متن درس 6 دین و زندگی سه را با هم میخوانیم!

تشیع و وحدت مسلمانان!

(شناخت جایگاه شیعه در تاریخ اسلام و تبیین علمی و تاریخی حقانیت آن نباید ما را از مسئله ی مهم و حیاتی یعنی حفظ وحدت مسلمانان و تلاش برای سربلندی ،عزت،استقلال و حفظ منافع آن غافل کند: باورهای مشترک فراوان،مانند اعتقاد به خدا ، پیامبر(ص) ،قرآن،قیامت و … زمینه ساز وحدت بین ما مسلمانان است؛ به همین دلیل حفظ و تقویت وحدت بین شیعه وسنی و مبارزه با عوامل و برنامه های تفرقه انگیز یکی از اصول راهبردی انقلاب اسلامی است که هوشیاری و بیداری همگان را می طلبد.)

 

کلماتی که زیرشان خط میکشم به درد نخور هستند!

خوب چند مثال میزنم تا بقیه مطلب را خودتان بگیرید!

شیعه مگر جزء دین یهودیت است؟ شما از کودکی هزاران بار شنیده اید که شیعه و سنی مسلمان هستند! پس چه لزومی دارد که کلمه اسلام در میان باشد؟

مهم و حیاتی مگر هم معنی نیستند؟ چه لزومی دارد حیاتی باشد!

ما مسلمانان! منظورش شیعه و سنی نیست مگر؟ پس چرا ما مسلمانان باید باشد؟

 

و…..

همانطور که مشاهده کردید بسیاری از کلمات به درد نخور بودند! و ما توان حذف ان ها را داریم!

حالا سوال پیش می آید چطوری این متن تقریبا سنگین را خلاصه نویسی کنیم! با من ادامه دهید!

شناخت جایگاه شیعه  و تبیین علمی و حقانیت ان= (عدم غفلت) از مسئله مهم حفظ وحدت مسلمانان و تلاش برای سربلندی،عزت،و حفظ منافع!

موارد مشترک میان شیعه و سنی(اعتقاد به خدا،پیامبر،قران و قیامت) زمینه ساز    وحدت!

حفظ وحدت و مبارزه با عوامل تفرقه و بیگانه اصل راهبردی انقلاب اسلامی

شما تونستید چندین خط سنگین رو در 3 خط خلاصه کنید طوری که ذهن شما توان بهترین برای درک این مطالب داشته باشد!

یکی از مشکلات کتاب درسی این است که مطالب را به صورت طبقه بندی شده وارد کتاب نکرده! و صد درصد! یکی از دلایل محبوبیت کتاب های کمک اموزشی این است که متن را بصورت طبقه بندی شده و موضوعی وارد کتاب کرده!

خوب تا اینجا کمی با اصول خلاصه نویسی اشنا شدیم! و فهمیدیم که تمام کلمات یک متن مهم نیستند! 

فصل 2 (تکنیک رمز گذاری در خلاصه نویسی)

تکنیک رمز گذاری را اکثر قریب به اتفاق بچه ها یاد دارند! و از ان استفاده میکنند اما ما میتوانیم از این تکنیک در خلال خلاصه نویسی هم استفاده بکنیم! و متن را خیلی اسوده به خاطر بسپاریم! متنی از کتاب تاریخ ایران و جهان دو (رشته انسانی ) را می آوریم!

ایلام نام خود را مدیون تورات و برخی گل نوشته های میان دورود است.

این سرزمین شامل:
دشت خوزستان و استان های فارس و بوشهر و قسمت هایی از کرمان و لرستان و کردستان است
که مردم آن دامدارو کشاورز بودند.
بیشترین اطلاعات تاریخی تمدن ایلام از شوش است.
دشت شوش حاصل خیزیش مدیون جریان رود دز است و انبار واقعی گندم و میوه و محل تلاقی راه های مهم آن زمان بوده.
ایلامی ها کشورشان را هل تمتی یعنی سرزمین خداوند مینامند
این تمدن به ایالاتی تقسیم میشد که هرکدام مستقل بودند اما به هنگام حمله همسایگان متحد میشدند.شاهان ایلام برای جلوگیری از جدا شدن ایالات به پیوند های خانوادگی وفادار میماندند.”

 

خوب شاید در نگاه اول حفظ کردن دشت خوزستان فارس بوشهر و… برایتان سخت باشد!

خوب تقصیری هم ندارید مغز وقتی با یک متن در هم ور هم برخورد میکند تمایلش برای درک ان خیلی کم است!(دلیل بی علاقه بودن بعضی ها به روزنامه)

حالا من بهتون ثابت میکنم که میشه این متن طولانی رو در طول چند خط طبقه بندی شده! و دوست داشتنی برای ذهن شما خلاصه کنم که ذهن شما اون رو به ساده ترین صورت ممکن یاد بگیره!

همان تکنیک بالایی را به کار میگیریم!

ایلام  نام  تورات- گل نوشته میان دو رود

شامل (فک بلخ) مردمش  دامدار و کشاورز بیشترین اطلاعات شوش! حاصلخیزی شوش     رود دز،انبار گندم،تلاقی راه های مهم!

نام ایلام  هل تمتی(سرزمین خدا) ایالات مستقل اما متحد در هنگام جنگ    پایدار ماندن به پیوند خانوادگی جلوگیری از تقسیم ایالات!

(رمز گشایی)(ف (فارس) ک(کرمان)ک(کردستان)ب(بوشهر)ل(لرستان)خ(خوزستان)

چقدر متن دوست داشتنی و خلاصه شد؟ و چقد راحت؟

ما چندین خط به ظاهر سخت رو با اسامی گوناگون تونستیم طوری خلاصه کنیم که به راحتی توان حفظ کردن ان را داشته باشیم!

امیدوارم تا بدینجا با دو مثالی که زدم متوجه شده باشید که دروس حجیم هم توان خلاصه شدن را دارند! به شرط اینکه در متن های طولانی و حجیم فقط کلمات کلیدی را یاد داشت کنیم و زیر ان ها خط بکشیم!

فصل 3(اصول رنگ ها در خلاصه نویسی)

شاید عنوان فصل شمارا کمی متعجب کرده باشد! ولی واقعیت این است که در خلاصه نویسی نمیتوان تمام جمله هارا با یک رنگ نوشت! برای اینکار چند خودکار تهیه کنید و گوشت و استخوان را از هم جدا کنید!

ارزش کلمات کلیدی بسیار بیشتر از کلمات مرتبط دهنده هستند! و شما باید توان این را داشته باشید که کلمات مهم را با خودکار مثلا صورتی یا بنفش بنویسید و نکات وصل دهنده را با خودکار ابی!

پس تمام خلاصه نویسی نباید تک رنگ باشد!

فصل 4(خلاصه کردن دروس مفهومی و سنگین)

کار ما در دروس محاسباتی مثل منطق و ریاضی و دیفرانسل و …. خیلی راحت تر از کار ما در دروس عمومی و حفظی هست!

چون با یک فرمول میتوان هزاران سوال را جواب داد!

در دروس حلیاتی نیازی نیست شما تمام مثال هارا بیاورید! یک مثال که شامل تمامی مبحث شود بس است!

فرمول را مینویسید و مثالی ترکیبی که شامل تمام فرمول باشد مینویسید! به طور مثال!

تعاریف مختلف در منطق(حد تام-حد ناقص-رسم تام-رسم ناقص)

ایا لازم هست که برای هر کدام مثالی بزنید؟ خیر! بعد از نوشتن فرمول انها مثالی اینچنین میزنیم!

انسان را در حد تام-حد ناقص-رسم تام-رسم ناقص معرفی کنید!) با این مثال شما تمام مبحث را مرور میکنید!پس لازم نیست برای هر کدام مثال جدا گانه ای طرح کنید!

به طور مثال در ریاضی!

برای مثال! فرمول دلتا یا همان b2-4ac و در ادامه  لازم نیست شما سوالی طرح کنید که یک بار جوابش در فرمول اول تمام شود و یک بار همراه با دومی!

مثالی طرح کنید که هر دو را شامل شود! و با حل یک تست هر دورا مرور کرده باشید!


فصل (پنج)

فصل 5 را فصلی در نظر گرفتم برای شما پر از مطالب جذاب پس با دقت با من ادامه دهید!

از کودکی ما در کاغذ های سفید و بی رنگ درس خواندن را یاد گرفتیم و ساعت ها مطالعه کتاب ها با این رنگ مارا خسته کرده!(دلیل روی اوردن انتشارات های مختلف به کاغذ های کاهی مدلی)

پس بهتر است در خلاصه نویسی از کاغذ های آ4 رنگی بهره ببریم تا تمایل ما برای خواندن زیاد شود!

نکته دوم اینکه جزوه تهیه کنیم! روی هم گذاشتن و یک میخکوب زدن بر روی چند کاغذ خلاصه نویسی شده و روی ان با خط خوش نوشتن خلاصه نویسی فلان درس از شما چیزی کم نمیکند! پس به خودتان روحیه دهید که شما هم میتوانید جزوه نویس معتبری شوید!

نکته سوم! و مهم! خلاصه نویسی را در مرور دوم و سوم انجام دهید! مبادا در مطالعه اول خلاصه نویسی کنید که در ان زمان شما هرچیزی را که میخوانید باید بنویسید!

نکته چهارم ، از خلاصه نویسی های خود عکس بگیرید و بک گراند کامپیوتر خود کنید و همچنین در گوشی ذخیره کنید و هرجا که بیکار شدید در مترو،اتوبوس،تاکسی، بر ای مرور سریع از ان ها استفاده کنید!

(برای این کار از فلش کارد هم میتوانید استفاده کنید! اما هیچ چیز جای نوشته خود شمارا نمیدهد)

نکته پنجم و اخر و طولانی( به جرات میتوان گفت خلاصه نویسی مهم ترین اصل درس خواندن تکنیکی میباشد! برایتان جالب هست که بدانید یکی از دوستان که زیست کنکور را بالای 90 درصد زد زیست را فقط در 30 صفحه خلاصه کرده بود؟)

یا برای شما جالب هست که بدانید یکی از دوستان از منطق وفلسفه 7 صفحه ای 18 گرفت؟

بلی! خلاصه نویسی مهم ترین رکن درس خواندن هست! و درس بسیار با خلاصه نویسی میتواند لقب اسان بر خود گیرد

درس خواندن اسان است خیلی هم اسان است! اما به شرط اینکه تکنیک رو بلد باشیم!

شاید هر دو نفری که در حال غرق شدن در دریا باشند خیلی تلاش کنند! ولی ان که شنا بلد باشد نجات پیدا میکند! چه بسا دوست شما روزی 15 ساعت مطالعه کند و غرق شود!

و شما با فراگیری این تکنیک ها روزی 5 ساعت مطالعه کنید و نجات یابید!کسی چه میداند!

شما با تکنیک خلاصه نویسی میتوانید دروس خودرا تا روز کنکور بار ها و بارها مرور و دوره کنید! و روز کنکور هیچ چیزی فراموش شما نشود!

حسن ختام!

این مقاله اختصاصی دوستان انسانی نوشته شده بود اما در اون به بچه های ریاضی فیزیک هم گوشه چشمی داشتیم که ان ها هم بتوانند از این تکنیک ها استفاده کنند!

پس دست به کار شوید ! یک خودکار ابی و یک رنگ دیگر وردارید! و در مرور دوم خود خلاصه نویسی کنید! و ده ها بار مرور کنید!

مطمئن باشید موفق خواهید شد!

 

اتمام!

 

با سلام. من دانشجوی پزشکی هستم و برای اماده شدن امتحان تخصص از مطالب مفید شما استفاده کردم.
واقعا تشکر میکنم از زحمتی که کشیدید. ممنونم
سلام براتون آرزوی موفقیت میکنم!
برای زیست هم میشه ؟! سواله مسخره ای پرسیدم ، اصلا کابوس ما تجربیاست :(
از الان نه! دیره یکم تو سه ماه که نمیشه زیستو خلاصه کرد!

شما از کسایی که درصد بالایی توی زیست دارن بپرس ببین چطوری میخونن!
سلام
می شه تو سه ماه تابستون دروس سوم رو جمع بندی و خلاسه نویسی کرد؟
دوم چی؟
باتشکر
دوم وسوم میشه
واقعا از شما ممنونم.مقاله ای مفیدی بود.
من شنیدم که در کنکور موضوعات خیلی ریزی رو می آورند و کلمه به کلمه می اورند.درسته؟ در اون صورت باید چی کار کنیم؟

این موضوع شامل درسایی مثل زیست میشه که خلاصه نویسی کردنش کار اقتصادی نیست
سلام
ببخشید که زیاد سوال می پرسم.
بعضی از درسا که فشردست رو خلاصه میکنم و واقعا عالیه
حالا مشکلی که دارم با بعضی فصوله که یکم پراکندست و خلاصه نویسی کل فصل تو یک صفحه جا میشه، اینا هم نیاز به خلاصه نویسی دارن؟
و یه مشکل در نقطه مقابلش داره، کتابی دارم که تقریبا به طور خلاصست ولی میشه خلاصه تر کرد، این درس چطور؟ نیازی به خلاصه نویسی داره؟
سلام

بهتره به جای خلاصه نویسی از کتب جمع بندی استفاده کنی چون به نظرم وقت گیر و انرژی گیره
سلام ببخشید برای من که نهمی ام خلاصه برداری از الان لازمه؟

سلام خیر
واقعٱ عالی بود خدا خیرتون بده اقای گلی
دوستان تجربی اگه میخوان درسی مثل زیست رو از الان که سه ماه مونده به کنکور خلاصه نویسی کنن بنظرم شدنیه اما به شرط اینکه شما حداقل سه چهار بار متن اصلی رو خونده باشین وگرنه فک نکنم شدنی باشه همون متن اصلی رو بخونین و تا جایی که میتونین تست زیاد بزنین وگرنه کارتون زاره 😔
سلام ببخشید برای آزمون نمونه دولتی خلاصه برداری مفیده ؟ شما برای این آزمون ها چه راهی رو پیشنهاد می کنید. 
سلام بله میتونه مفید باشه ولی با شرایط و سبک درست
سلام برای تست چجوری درس بخونیم ؟
حتما باید خط به خط بخونیم ؟
سلام بله خط به خط
سلام بسیاااااااااااااااار عالی و کارامد بود . ممنون از زحماتتون .
سلام.من کتب جمع بندی مهروماه رشته تجربی رو دارم و توی اون خلاصه دروس آورده شده.آیا بازهم نیاز به خلاصه نویسی هست؟
سلام

فعلا نیازی به خلاصه نویسی نیست به شما توصیه میکنم حل تست بیشتر بکنید
شنبه ۱۶ مرداد ۹۵ , ۱۰:۱۰ نمونه دولتی متانت
سلام. خسته نباشید. برای قبولی در آزمون نمونه دولتی خلاصه نویسی واجب و مفید  است  ؟
سلام خیر تمرکز روی حل سوال و تمرین باشه
سلام یک سوال چه درسهایی ارزش خلاصه نویسی دارن؟؟؟؟
درسی که هم ریاضیاتش مهمه هم حفظیاتش چطوری خلاصه نویسی باید کرد؟؟؟
سلام

بستگی به نظر شما داره
سلام ممنون از مطلب فوق العادتون
واقعا عالی بود
برای خوندن دروس دانشگاه نیاز به خط به خط خوندن و خلاصه نویسی هست؟
سلام

بستگی به سلایق شما داره اگر نتیجه میگیرید انجام بدید اگر نه خیر
مطلب خوبی بود.مرسی
میشه بپرسم برای خلاصه کردن ردینگ زبان که خیلی مشکله چیکار کنیم؟؟
سلام ردینگ رو خلاصه نمیکنن!
با عرض سلام و خسته نباشید مطالبتون عالی بدن منتهی اینا همش از زیست میگن در حال ما مشکل خلاصه ردینگ زبان اگلیسی داریم و در عین حال خیلیم سخته باید چیکار کنیم با تشکر
سلام 
درمورد زیست که خلاصه نویسی کردم بنظر شما نکات کتاب تست توی کتاب بنویسم یا توی دفتر خلاصه نویسی زیستم 
لازمه بگم هر جمعه خلاصه نویسمو میخونم وکتاب هم با آزمون قلم چی 
لطفا جوابم بدید خییلی برام مهمه 
ممنون 
سلام اصولا خلاصه نویسی زیست اشتباهه چون زمان زیادی رو میگیره
   برای کنکور هنر پیشنهاد شما چیه، درس درک عمومی واقعا حجم مطالبش خیلی زیاده. ینی قشنگ ۵،۶ برابر انسانی مطالب حفظی و ریز داره (من خودم انسانی خوندم). حالا به نظر شما خلاصه نویسی کردن این حجم زیاد درس منطقیه یا نه
سلام آیا خلاصه نویسی زیست شدنی ؟؟؟ آخه اونجور باید کل متن رو بیارم رو برگه 😐
سلام خیر نا شدنیه
سلام . اقا الان من نفهمیدم اخرش زیستو باید جمع بندی بکنیم یا یه به نظر من یه درسای مثل فییکو ریاضی میشه جمع بندی کرد ولی یه درسی مپل زیست با اون همه نکترو چطوری تو 18 صفحه اون دوست عزیزمون جا داداه نمیدونم شایدم بشه ولی اگه تونسته و تو کنکور موفق بوده بهش بگید به منم بده 
سلام.خسته نباشید
به نظرتون خلاصه نویسی رو توی دفتر بنویسیم یا توی برگه 


سلام

چه فرقی میکنه؟

هرجا دوست داشتی بنویس
بعضیا میگن توی دفتر  اگه بخوای نکته ای اضاف کنی نمیشه 
و در مقابل بعضیا میگن توی برگه بنویسی بعدا قاطی میشه 

شما تو یه دفتر جمعو جور بنویس
 روز بخیر..کدوم کتاب مطالب زیست کنکور رو خلاصه کردهو کدومش تشریحی گفته،من الان شروع کنم تشریحی خوندن و نکته برداری زیست ایا دیر نشده؟؟
سلام زیست کنکور خلاصه بشو نیست
ممنونم از مطالب کاربردیتون دوست خوبم :)
واقعا عالی بود البته هنوز انجام ندادم بزار نتیجه بگیرم میام یه تشکر عالی میکنم ممنون . رشته انسانی کنکوری
با سلام!
مطالبتون خیلی عالیه! میشه لطف کنید و خلاصه نویسی دروس ریاضی مثل دیفرانسیل ... و هم به همین خوبی توضیح بدین
سلام
عزیز من متوجه نشدم برای کنکور و امتحان نهایی رشته ریاضی استفاده از کتب جمع بندی بهتره یا خلاصه نویس خودمون
سلام خلاصه نویسی خود بهتر هستش
يكشنبه ۴ تیر ۹۶ , ۰۸:۳۶ علیرضا عابدزاده
سلام.مطلبتون برای من خیلی مفید بود.در این متن نوشته شده بود فصل یک . فصل دو . و ...
آیا این مطلب از کتابی برداشت شده است.اگر بله برای مطالعه کاملتر ممکنه نام کتاب را بگویید.
در غیر این صورت نام نویسنده این مقاله و یک راه ارتباطی با ایشان را لطف کنید.
منتظر پاسختان هستم.
شاد و پیروز و ثروتمند باشید...
سلام

نویسندش خودم هستم
يكشنبه ۴ تیر ۹۶ , ۰۸:۳۸ علیرضا عابدزاده
سلام.منبعی مثل کتاب که این مبحث خلاصه نویسی به روش کلمه کلیدی را بیشتر توضیح داده باشد و مثال بیشتری آورده باشد میشناسید؟ممنون
سلام این سایت میتونه کمکتون کنه

http://motalesharif.com/
پنجشنبه ۸ تیر ۹۶ , ۲۳:۳۸ مهدی معمارباشی
س.مطالبی عنوان شده خوب بود.توصیه میکنم دوستان در خصوص نقشه ذهنی در خلاصه نویسی استفاده کنند.توضیح بیشتر نمی دم هر کی تشنه است خودش میره دنبال آب.یا حق
دوشنبه ۲۷ شهریور ۹۶ , ۰۹:۳۲ ی دانشجوی زیست شناسی
سلام استاد خسته نباشید
من داشتم تو اینترنت چرخ میزدم که یهو یاد شما افتادم
فقط خئاستم از زحماتی که برای کنکوری ها میکشید تشکر کنم
من کنکور 95به لطف فایل های صوتی شما و برنامه ریزی های 3 هفته ای که برای روز های آخر کنکور گذاشته بودین با این که هیچی نخونده بودم الان دانشجوی ترم 3 رشته زیست شناسی جانوری دانشگاه سراسری قم هستم
سلام تبریک میگم عزیز مبارکت باشه
سلام. ببخشید شما که میگین زیست خلاصه نشدنیه چجوری این دوستی که زیستو تو 70 ص خلاصه کرده  تو کنکور موفق بوده؟بالاخره خلاصه برا زیست خوبه یانه؟ لطفا برا خوب یا بد بودنش دلیل بیارین. ممنون
سلام ممنون از راهنمایی هاتون ببخشید شما برای زیست چ کتابی رو ترجیح میدید فاگوزیست خوبه؟؟؟
سلام

بستگی به سطح شما داره
اگر از الان خلاصه نویسی زیست رو شروع کنیم چقدر طول میکشه که تموم بشه؟
سلام نیاز نیست خلاصه نویسی زیست انجام بدید

مطلب خوبی بود ولی لطفا بگید چه جوری میتونم دروس ریاضی رو خلاصه نویسی کنم

عاااالی بود
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

آخرین مطالب
محبوب ترین مطالب
پربیننده ترین مطالب
آرشیو مطالب
پیوندهای روزانه
Designed By Erfan Powered by Bayan

تصویر ثابت