استراتژی مطالعه

بروزترین مرکز مشاوره تحصیلی

روش مطالعه 8 مرحله ای دانشگاه هاروارد! رمز موفقیت برتر ها!در این بروشور سعی بر این است که پس از آموزش روش صحیح مطالعه، دانشجویان عزیز بتوانند از ابتدای سال تحصیلی، هدفمند و مؤثر به یادگیری دروس پرداخته و نتایج بهتری را از آن خود سازند. تاکنون روشهای مختلفی جهت مطالعه کتاب های درسی توصیه شده است، یکی از بهترین روشهای پیشنهادی روش (PQRST) است، که یک تکنیک مفید، موثر و سازمان یافته است. استفاده از این روش، از آن جهت توصیه می‌شود که می‌تواند، توانایی فراگیرنده را برای مطالعه، به خاطر سپاری و یادآوری مطالب درسی افزایش دهد.

مراحل روش PQRST

o این روش که براساس حروف اول مراحل پنج‌گانه آن نام گذاری شده است، دارای مراحل زیر است:

مرحله پیش‌خوانیPreview

o اولین گام برای مطالعه یک کتاب درسی بررسی مقدماتی (مطالعه اجمالی) آن است، در این مرحله، مطالب یک فصل برای دست‌یابی به یک دید‌کلی درباره موضوعات و بخشهای اصلی آن پیش‌خوانی می‌شود.
o پیش‌خوانی موجب درک بیش‌تر مطالب می‌شود چون، طی مطالعه اجمالی و آگاهی کلی فرد از موضوع مورد مطالعه، اجزاء کتاب و ارتباط آن با یکدیگر در نظر خواننده‌ی آن مفهوم بهتری پیدا می‌کند.
o مرحله پیش‌خوانی شامل: خواندن عنوان فصل، خواندن سطحی مطالب یک فصل، تمرکز و توجه روی عناوین بخش‌های اصلی و فرعی کتاب، نگاه‌گذار به تصاویر و مثال‌ها به ویژه خواندن دقیق بخش خلاصه آخر فصل است.

مرحله طرح سوال Question

o پس از خاتمه مطالعه اجمالی یک بخش، در این مرحله تعدادی از عناوین اصلی و فرعی، قسمتهای مورد مطالعه به سوال تبدیل می‌شود.
o در با در نظر گرفتن این مسأله که طرح سوال از محتوای درسی، حس کنجکاوی و انگیزه یادگیری را در خواننده کتاب افزایش می‌دهد، این امر باعث افزایش دقت و تمرکز فکری و در نتیجه سرعت و سهولت یادگیری می‌شود.
o عقیده‌ی روان شناسان، عامل کنجکاوی موجب افزایش اشتهای ذهن برای یادگیری بیشتر می‌شود و در نتیجه چنانچه اطلاعات حاصله ناشی از پرسش‌های معینی باشد، به راحتی ترکیب می‌شود و بیش تر در حافظه باقی می‌ماند.

مرحله خواندن Reading

o پس از مطالعه اجمالی و طرح سوالات برانگیزنده از عناوین کتاب درسی، قدم بعدی خواندن عمیق و دقیق محتوای درسی برای درک و فهم صحیح آن است.
o در این مرحله خواننده کتاب باید تلاش کند تا درباره آن چه که می خواند فکر کند و آن را با آموخته‌های قبلی خود مرتبط سازد.

مرحله به خود پس دادن Self-Recitation

o پس از خواندن دقیق مطالب، باید تلاش کرد تا ایده‌های اصلی محتوای مورد مطالعه بدون مراجعه به کتاب و از حفظ یادآوری شود.
o برای این کار یادگیرنده می‌تواند مطالب را ( با صدای بلند یا آهسته) به خود بازپس دهد.
o باید تلاش کرد تا به پرسشهای مطرح شده در مرحله سوم پاسخ داده شود و در صورت عدم امکان پاسخ‌یابی برای آنها بازگشت مجدد به متن اصلی و تکرار خواندن ضروری است.
در صورتی که قادر به بازگو کردن مطالب مطالعه شده در قالب کلمات و عبارات خود باشیم، می‌توانیم ادعا کنیم که آن مطالب را خوب یاد گرفته‌ایم.
o با استفاده از تکنیک به خود پس دادن، فاصله‌های خالی اطلاعات و خلاء یادگیری افراد آشکار می‌شود، و زمینه را برای سازماندهی مجدد مطالب در ذهن فراهم می‌سازد.
o به خود پس دادن، مرحله مرور و تکرار فعالانه مطالب درسی است که اگر آن را به کار نبریم، فراگیری فعال نداریم و علیرغم تلاش و صرف وقت برای خواندن، در هنگام یادآوری مطالب به ویژه زمان امتحانات با مشکل مواجه می‌شویم.
o تکنیک به خود پس دادن یکی از اصول اولیه تثبیت اطلاعات در حافظه است و باید زمان زیادی صرف مطالعه و از حفظ گفتن درس نمائیم.

مرحله آزمون Test

o پس از پایان مراحل چهارگانه در یادگیری محتوای درسی، می‌توان میزان یادگیری‌های تحقیق یافته خود را ارزیابی کرد.
o در این مرحله درمی‌یابیم که تا چه اندازه مطالب را خوب و عمیق آموخته‌ایم و کدام قسمت‌ها را خوب نیاموخته‌ایم تا به مطالعه جبرانی بپردازیم.
o درج سئوالات و تمرینات در پایان فصول کتاب به این منظور است که فرد در پایان مطالعه پس از ارزیابی خود، در صورت نیاز مراحل قبلی را مجدداً ارزیابی کند.
نکته مهم
*یکی از دلایل بروز اضطراب امتحان عدم رعایت قواعد مراحل چهارم و پنجم است. یعنی چون فراگیرنده، مطالب مطالعه شده را در ذهن خود سازماندهی نکرده و میزان تسلط خود بر محتوای درسی را نمی‌داند. در نتیجه احساس اضطراب استرس و نگرانی می‌کند.
*نظر به سودمندی و کارآیی روش فوق به دانشجویان عزیز توصیه می‌شود اصول و مراحل این روش را در مطالعات درسی خود به کار گیرند.
*استفاده از این روش در افزایش بازده یادگیری تأثیری قطعی دارد. اما مستلزم تمرین و تکرار است، و به صبر و حوصله و اراده قوی نیازمند است.

شیوه‌های مطالعه:
تنظیم برنامه

o از آنجا که به عنوان دانشجو کارهای زیادی دارید، بهتر است برای فعالیتهای روزمره خویش ( کار، تفریح، مطالعه، استراحت) برنامه‌های حساب شده‌ای داشته باشید تا هر کاری را به موقع انجام دهید.
o داشتن برنامه مشخص مطالعه، نیروی تمرکز حواس را زیاد می‌کند و مانع از انباشته شدن مطالب درسی را برای شب امتحان می‌شود.
برنامه مطالعه خود را واقع بینانه طرح‌ریزی کنید.
o برنامه مطالعه را به شکلی طراحی کنید که در مقابل حوادث غیرقابل پیش‌بینی انعطاف‌پذیر باشد.
o برای یک زمان محدود برنامه‌ریزی زیادی نداشته باشید.
o مطالعه مطالب پیچید‌ه‌تر را در ساعاتی که کارآیی بیشتری دارید، انجام دهید.
o اوقات غیر مولد خود را به کارهای آسان‌تر اختصاص دهید.
o مطلب بسیار مشابه را با هم مطالعه نکنید.
o در برنامه مطالعه یک روز، دروس متفاوتی گنجانده شود.
o به خود استراحت بدهید (برنامه یادگیری فاصله‌ای به نسبت یادیگری فشرده بازده بهتری دارد.)
o زمان مناسب مطالعه نباید طولانی باشد 1 ساعت بیشتر نباشد.
o هرگز مطالعه را به شب امتحان موکول نکنید.
o ضمن مطالعه فعال باشید یادداشت برداری و خط کشیدن زیر مطالب مهم موجب افزایش تمرکز حواس می‌شود.
o پس از خاتمه کلاسها موارد آموزشی را مرور کنید و به رفع ابهام‌های آن بپردازید تا بازده یادگیری شما افزایش یابد.
سلام خیلی مطالب جالب و خوبی بود این شیوه را استاد عباس منش هم تدریس میکنند نمیدانم ایشان را میشناسید یا نه ولی ایشان هم مطالب خوبی دارند با سرچ در گوگل با ایشان آشنا شوید

ولی یکی از ویژگی هایی که من از وبلاگ شما خوشم میاد اینه که حس میکنم تنهایی از اون پشت دوست دارین تجربیات خودتون رو در اختیار بقیه بزارید تا راه رو سریع تر ادامه بدهند

اگر وقت شد و فرصت داشتین راجع به تصویر ذهنی هم مطالبی بیان کنید از جمله نرم افزار xmind 

ممنون
سلام دوست عزیز

اتفاقا یکی از منبع های صحبت من استاد عباس منش میباشند که واقعا زندگی من رو متحول کردند!

من واقعا از ته قلب آرزومه زندگی رو برای دوستانم آسان تر کنم!

امیدوارم به این مهم دست بیابم!
دوست مهربان از این مقاله خیلی متشکرم.
عزیزانی که زیاد درس میخونند و نتیجه نمیگیرند این راح حل مشکلشونه.
ممنون.
سلام دوست عزیز

بله مشکل بچه های ما تلاش نیست! مشکل اینه که ماهیگیری یاد ندارن

ممنون که مارو دنبال میکنید
سلام دوست عزیز
میشه روش هشت تایی بدون فراموشی استاد عباس منشو بذاری؟
خیلی خیلی ممنون
همینه عزیز

سلام دوستان گلم من این ای عباس منش رو یه جور ادم پولکی میبینم ک همه چیزو میفروشه این چیزای که اونا مگنو از کتابای رابینز و برایان تریسی برداشتم   <3

 

عباس منش که از ده کلمه بیست کلمشو حدیث میبافه و از قران آیه رو خوانی میکنه!

واسه همین منم باهاش حال نکردمو رفتم سراغ نسخه خارجی این قانون که خیلی هم خوبه!

ممنون از این مطالبتون. راستش منم ٨مرحله رو از زبان استادعباس منش شنیدم ولی وقتی زنگ زدم قیمت بسته ی آموزشی رو پرسیدم افسرده شده بودم گرون بود. بعد اومدم گوگل و اینجارو پیدا کردم. تا همین قدرمختصر هم مطلع شدم ازین مطالب، راضی ام. ممنونم.
سلام همینه مطالبش چیز اضافی نداره

چند تا نرم افزارم گذاشتم بگردید پیدا کنید +آموزش هم گذاشتم
خیلی روش خوبیه استاد عباس منش رو میشناسم این روش رو تدریس میکنه . 
سلام اگر ممکن است بگویید چند نرم افزاری را که به همرا آموزش که در سایت گذاشتید در کجای سایت است ؟
سرچ کنید همش توی سایت هست
سلام خسته نباشید
این که پنج مرحله داره 8 مرحلش کجا بود؟
سلام آقای گلی من بانمره ادبیات13/50 ودینی19/50وزبان13وآرایه19/75وجغرافیا19وعربی18/50.ریاضی 18/25وتاریخ17/25وفلسفه منطق18/25وزبانفارسی 18/25وجامعه شناسی19/50بهم امیدی هست برا کنکونکور قبول بشم البته معدل نهاییم17/85ومعدل کلم18/98شده ومعدل ترم داولم 19/75شده.نوروخدا جواب بدی
عالیه معدلت حتما یه دانشگاه خوب قبول میشی
اقای گلی واقعاممنونم جوابمودادین 
سلام آقای گلی ، ببخشید برا هندسه پایه هم سوال میخواهین؟!
ببخشید اینجا نوشتما××
سلام هرچی دوست دارید بفرستید مهرسا خانم
سلام اقای گلی توروخدا کمکم کنید میدونم سوالم به اینجا هیچ ربطی نداره توروخدا کمکم کن.الان چند وقته همش دچار فلج خواب یا بختک میشم یعنی بیدارم صدارو میشنوم ولی هرچی سعی میکنم نمیتونم چشام رو باز کنم وبدنم رو حرکت بدم باید خیلی تلاش کنم تا از این حالت خارج بشم.توروخدا بگو دلیلش چیه چیکا بایدبکنم تا خوب بشم؟؟؟
سلام هرچه سریعتر مراجعه بکنید به دکتر
هارواردم؟؟؟!!!!!
سلام  . از اون حرفتون که گفتید "عباس منش که از ده کلمه بیست کلمشو حدیث میبافه و از قران آیه رو خوانی میکنه! واسه همین منم باهاش حال نکردم " ناراحت شدم . یه جورایی توهین به اعتقاداتمه .

و یه چیز دیگه ، روش دانشگاه هاروارد خط کشیدن زیر نکات مهم رو مناسب نمیدونه و به انتخاب 4 کلمه مجزا که بیانگر مبحث باشند بیشتر اعتقاد داره .
سلام می خواستم بدونم که بسته تندخوانی و تقویت حافظه آقای عباس منش بهتره یا بسته ویرا در سایت www.tondkhani.com برید لطفا بگید چون من می خوام سریعتر یکی از این دو تا بسته رو بخرم 
سلام

عباس منش بگیر

سلام میخواستم بدونم این روش ب درد خواندن زیست هم میخوره ؟؟؟

من اصلا نمیدونم زیست رو برا کنکور چ جوری بخونم اما تو یکی از فایل های صوتی دکتر عباس منش  گفتن ک این روش خیلی خوبه و اصلا هیچی فراموشتون نمیشه ...... بعدم اینکه ایشون درباره نقشه ذهنی گفتن اما اینجا شما چیزی درباره نقشه ذهنی نگفتید!!!!!!

واقعا عالییییی .... من درباره ی PQ6Rشنیده بودم ولی متن شما واقعا کامل .....

قادر سعادت از دانشگاه کابل.
 
تشکر دوست عزیز  واقعا مظالب جالب بود مطالعه ای روشمند انسان را به هدف نزدیک میکند.
از دوستان عزیز افغانی و دانشگاه کابل برای مطالعه سایت ما دعوت فرمایید

متشکرم که به ما سر زدید
من یه سوالی داشتم سوالم اینه که این راه ها چند درصد جواب میده؟؟؟
خیلی
پنجشنبه ۱۹ آذر ۹۴ , ۱۵:۱۴ دانشجوی دانشگاه فرهنگیان
با سلام وخداقوت خدمت شما دوست عزیز 

بسیار عالی.برای اولین بار این اطلاعات رو بدست اوردم.


درود به همه ..........نمیدونم چرا همه به دنبال جای پای میگردن ..پس باید مطاله کرد اما رهرو نشد . پس روش های زیادی هست .اقای عباس منش هم یکی از راها رو رفته ناگفته نباشد به تعداد تمام انسانهای کره دوست داشتنی زمین راه هست ...................با پشتکار و جستجو ودر از توانایی های خودت پیش رو .پس جستجو کن بگرد .بخواه راه باز میشه کافیه خودت بخواهی ..
سلام میخواستم بپرسم تند خوانی فانتوم بهتره یا عباس منش؟؟
ممنون میشم پاسخگو باشید
فرقی نمیکنه هر هر کدوم خوشتون اومد
سلام این لینک دانلود فایل pdf هشت مرحله یادگیری دانشگاه هاروارد هستش توضیحات کامل تری داره...
http://up.c-t-download.ir/download/493102/%D8%B1%D9%88%D8%B4%20%D9%87%D8%B4%D8%AA%20%D9%85%D8%B1%D8%AD%D9%84%D9%87%20%D8%A7%DB%8C%20%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87%20%D9%87%D8%A7%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF.pdf
سلام خدمت دوستان
تند خوانی فانتوم و عباس منش بطن و حیطه مرکزی روش هاشونو محمد سیدا(مرد حافظه ایران)رایگان اموزش داده میشه پیدا کرد
کتابای تونی بوزان آنتونی رابینز و ... هم خوبن
ببخشید پس نقشه ذهنی که استاد عباس منش میگن چی اون کجای این کراحل است
سلام واقعا ممنون بابت مطالب مفیدتون . من سال سوم هستم و امسال دی ماه به خاطر مشکلات خودم و همینطور ودر بعضی موارد مشکلم با دبیرا معدلم پایین اومد این در صورتی هستش که مقام المپیادی دارم ولی روحیه ام رو از دست دادم  به نظرتون میتونم از کنکور سراسری نتیجه خوبی بگیرم معدلم به طور کل نا امیدم کرده چون 18/... هستش !
سلام

معدل ترم اول شما مهم نیست میتونید با کسب یه معدل خوب توی امتحان نهایی و استارت برای کنکور نتیجه خوبی بگیرید
این روش مطالعه واقعا عالیه! ولی خیلی زمان میبره.. اگه میشه یک روش مطالعه برای امتحانات تستی با مدت زمان کم پیشنهاد بدین.. 
ممنونم از مطالبتون
سلام همین روش میتونه کارساز باشه
سپاس فراوان
بهش تو ایران میگن پس ختام و بسیار عالی هست

آقای دکتر من بعد 6 سال پارسال از بهمن کم شروع کردم به خوندن و رتبه 5200 اوردم اینم بگم من برای خودم نابغه ای بودم حتی از خود کاظم قلمچی 3 بار جایزه گرفتم مدرسه تیزهوشان بودم و معدلم کتبیم 18/63 هست ولی متاسفانه سال پیش دانشگاهی درس نخوندم عاشق شدم و ...بعد کنکور برای ازدواج زود کنم رفتم سربازی و ازداواج کردم الان یه پسر دارم

پارسال به اتاق عمل و بیهوشی مرکز استانمون رسوندم ولی مصمم که امسال رتبه 2 رقمی بیارم تمام شراطم محیا است ولی متاسفانه خیلی بی اراده و اهمال کار شدم خودمو بکشم نمیتونم بیشتر از 5 ساعت در روز بخونم

ترو خدا کمک کنید یه عمر مدیونتون میشم بگین چیکار کنم په فیلمی گوش بدم چه مقاله ای بخونم تا ارادم درست بشه؟
سلام لطفا در گوگل سرچ بکنید تکنیک های ایجاد انگیزش در دانش آموزان استاد گلی
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

آخرین مطالب
محبوب ترین مطالب
پربیننده ترین مطالب
آرشیو مطالب
پیوندهای روزانه
Designed By Erfan Powered by Bayan

تصویر ثابت