۸

مقاله در جستجوی اعتماد به نفس برای موفقیت در کنکور بخش اول

اگر اعتماد به نفس ما بر پایه کارهایی باشد که خوب انجام می دهیم تنها خود را محدود کرده ایم و تنها بعضی اوقات اعتماد به نفس داریم؛ ولی اعتماد به نفس واقعی احساسی است که باید از کارهایی که می دانیم خوب انجام می دهیم فراتر رود،گاهی ما با خود می گوییم اگر فلان شغل یا شرایط را داشته باشیم مطمئناً اعتماد به نفس خواهیم داشت و شرایط نیز بهتر بود ولی حالا چون شغل و .... را ندارم پس این دو را نیز نخواهم داشت و گاهی اوقات حتی وقتی با چیزی که می خواهیم می رسیم احساس بهتری نداریم در نتیجه حقیقت اعتماد به نفس واقعی چیست؟

اعتماد به نفس واقعی ربطی به رویدادهای ظاهری زندگی شما ندارد. اعتماد به خویش به خاطر آن چه انجام می دهیم به وجود نمی آید بلکه به دلیل باورتان به توانایی درون خود است که ما را قادر به انجام آنچه می خواهیم می کند.

اعتماد به نفس واقعی همیشه از درون سرچشمه می گیرد نه از بیرون. از تعهدی که به خود داریم ناشی می شود.

تعهدی که هر چه را می خواهیم و ضروری است انجام خواهیم داد تا به خواسته های خود برسیم.

اعتماد به نفس، باور به قابلیت انسانی خویش است، این که با هر آنچه در زندگی پیش آید روبه رو شویم بتوانیم از عهده ی آن برآییم. این حس تمایل به عمل کرده است فرقی نمی کند با چه روبه رو شویم در هر صورت تلاش خواهیم کرد تا آن را به دست آوریم.

اگر حس اعتماد به نفس را فقط محدود به دستاوردهای خود در زندگی کنیم خود را برای عدم اعتماد به نفس آماده کرده ایم. نهایتاً ما نمی توانیم بازتاب جهان را به اهداف و رویاهایمان کنترل کنیم تنها چیزی که توان کنترل آن را داریم و باید به آن اعتماد داشته باشیم تعهد و اعتمادمان به توانایی خود برای انجام هر امر ضروری در جهت رسیدن به آرزوهای خود است.

اگر اعتماد با خود را بر پایه وجود خود بنا می کنیم هیچ کس و هیچ شرایطی نمی تواند آن را از شما بگیرد. احساس اعتماد به نفس ما از اراده و تصمیم خودمان سرچشمه میگیرد.

چگونه از تضعیف خود دست برداریم و به خواسته ها و آرزوهای خود اطمینان کنیم.

زمانی که دست از تلاش برای دست یابی به آرزوهای خود بر می داریم. زمانی است که خللی در اعتماد به نفس ما ایجاد شده است و اینجاست که به خود اعتماد نداریم. ما باید یک چیز را در شرایطی که چیزی را نمی دانیم خوب بدانیم و آن این است که دست از تلاش برنمی داریم. ما باید مطمئن باشیم حتی در صورتی که کار اشتباه انجام دادیم یا شکست خوردیم بازهم تلاش خواهیم کرد.

باید قبل از رسیدن به موفقیت شکست را تجربه کنیم چون اعتماد به نفس واقعی بر این اعتقاد بنا نمی شود که بدانیم همیشه موفق هستیم بلکه مبنی بر تمایل ما به تلاش با وجود احتمال شکست است.

بعضی ها منتظرند که کاری را شروع کنند و اولین بار آن را بی نقص انجام دهند و تا زمانی که بتوانند آن را بی نقص انجام دهند عملاً هیچ کاری نمی کنند و این غرور است. برای موفقیت باید کاری بکنیم و مدتی در انجام آن ناموفق باشیم و بعد شروع به کسب موفقیت کنیم ولی قبل از آن باید شکست را تجربه کنیم. اگر برای شروع کاری جدید و یا تلاش برای تحقق رویاهایمان منتظریم تا احساس اعتماد به نفس بیاییم تا ابد در انتظار خواهیم ماند.

هر چه بیشتر تلاش برای تحقق رویاهایمان را به تعویق بیندازیم اعتماد به نفس کمتری خواهیم داشت و هراس از اینکه آنچه را میخواهیم هرگز به دست نیاوریم شدیدتر میشود. به این ترتیب بدون اینکه آگاه باشیم خود را تضعیف کرده ایم و هر چه بیشتر از انجام کارهایی که واقعاً می خواهیم طفره رویم بی تحرک تر خواهیم شد و ترس باعث می شود تا خشکمان بزند و اعتماد به نفسمان بیشتر از بین میرود.

پیامد دیگر به تعویق انداختن آرزوها این است که خود را مشروط دوست خواهیم داشت یعنی به خود اعتماد می کنیم و احساس خوبی خواهیم داشت اگر فلان شرایط ایجاد شود اما تا آن موقع احساس من به خود مطلوب نخواهد بود. عزت نفس محصول جانبی اعتماد به نفس است اما اگر برای رسیدن به احساس خوب حس اعتماد به خود را به تعویق بیندازیم در حق خود ظلم کرده ایم؛ نه تنها خودمان نباید چنین کنیم بلکه دیگران نیز نباید با ما چنین کنند.

پس به جای تفکر درباره ی « وقتی واقعاً احساس خوبی نسبت به خود خواهم داشت که اگر...  »را با « همین حالا نسبت به خود احساس خوبی دارم زیرا... » جابه جا کنیم احساس بهتری به ما دست می دهد. هر لحظه  که به خاطر موقعیت تان به خود می بالید قدرت تان را برای برداشتن قدم بعدی به سوی رشد و ترقی افزایش می دهید.

فاطمه احمدی ، مشاور و روانشناس بالینی،عضو تیم مرکز مشاوره استاد گلی

زمستان ۱۳۹۵

شماره نظام: ۱۶۳۳۹

بخش دوم مقاله به زودی ...

نظرات (۸)

 1. سلام خسته نباشید
  من دیروز فرم برای مشاوره پر کردم ولی هنوز تماسی با من گرفته نشده
   میخواستم ببینم چقدر باید منتظر بمونم??

  • پاسخ:

   سلام

   سفارش کردم دوباره باهاتون تماس بگیرن لطفا گوشیتون در دسترس باشه
 2. سلام استاد بزرگوار.خسته نباشید.واقعا مطالبتون عالی هست...ببخشید می تونم بپرسم ک هزینه مشاوره چقدر هست؟
  بعد این ک من چی کار کنم ک نمره زیستم بالا باشه من هر چقدر ریز مینویسم و ریز میخونم بازم 17 میشم خسته شدم...
  در پناه خدا
  • پاسخ:

   سلام

   برای اطلاع از شرایط مشاوره و قیمت ها روی لینک زیر کلیک کنید
 3. فارغ التحصیل تجربی

  سلام خسته نباشید. من نزدیک سه هفته درس نخوندم و خیلی سرد شدم و کم حوصله، چیکار کنم بازم برگردم به درس؟
  • پاسخ:

   سلام

   بهتره محیط مطالعت رو عوض کنی
 4. سلام استاد...
  ی سوال واقعا ذهنمو درگیرکرده...
  من تازهههه ترازم شده 5000 قلمچی تو ازمون قبلی...
  یادمه تو یکی از فایل های صوتیتون گفته بودید ک هعی بچه ها میپرسن میشه یا نمیشه و مشاور هم اگه بگه نمیشه ک اومده کاره خودشو کساد کرده...
  ولی استاد من واقعامیخوام واقعیتو بدونم.... ازهمین الان شروع کردم دارم بکوب میخونم روزی12ساعت وفقط میخوام بابرنامه نیمسال دوم قلم چی پیش برم فقط همین... بیخیاله درس های عقب افتادم تو پیش یک و دوم.... نظرتون چیه؟! بنظرتون طبق برنامه نیمسال دوم قلم چی پیش برم خوبه یا ن بیام نیمسال اولمو جبران کنم؟! استاد من هدفم زیر1000هست زیر1000... راستش پایم خیلی قگیه خودم میدونم و مطمعنم میشه فقط لطفاولطفلاولطفافقط بهم بگید طبق برنامه قلم پیش برم خوبه دیگه و کاری نداشته باشم ب عقب موندنی هام؟!
  • پاسخ:

   سلام میشه اگر شما جدی بخونید و روند خودتونو عوض کنید
   با برنامه بیاید جلو
 5. سلام.... خسته نباشید
  من طبق برنامم پیش رفتم و الان نه جلو هستم و نه عقب! همه چی سرجاشه  بعضی مطالب که اولا خوندم خب یکم یادم رفته ولی پیش خودم میگم دوران عید پس برای چیه دوره میکنم مشکلی نیست! به خودم اعتماد دارم و همش سعی میکنم فکر قبول نشدنو از سرم بیرون کنم! اصلا بهش فکر نمیکنم !! و به خودم ایمان دارم   اما میخواستم بدونم این حس من الان غلطه؟ یعنی من دارم خودمو الکی متقاعد میکنم و دچار خودبینی شدم یا دقیقا کار درست همینه؟
  • پاسخ:

   سلام

   باید بدونم برنامه شما چیه بعد نظر بدم
 6. سلام استاد گلی و واقعااااا خسته نباشید بابت همه کارهایی که بی چشم داشت در اختیار ما میگذارید.راستش من سومین سالی هست ک میخوام کنکور بدم و میانگین ترازم 6500 هست ولی اولا هر کاری میکنم نمیتونم 7000 بشم و این باعث شده کلا 3 هفته هعست بی انگیزه درس میخونم و مشاور خصوصی هم دارم ولی خجالت میکشم که بگم بی انگیزه و تنبل شدم و 3 هفته هست بس که تلویزیون نگاه کردم از بی اراده بودن خودم متنفر شدم.توی این هفته هم فقط داشتم زیست میخوندم به نظرتون ممکنه این هفته اگه سعی کنم جبران کنم 7000 بشم تا بالاخره انگیزم رو بدست بیارم و به نظرتون ممکنه بتونم پزشکی تهران قبول بشم؟ چون واقعا آرزومه.ببخشید که طولانی شد.
  • پاسخ:

   سلام

   قانون اول برای انگیزه اینه

   اول درس میخونی بعد انگیزه به دست میاد

   بهتره از کم شروع کنی بخونی انگیزه پشت سرش میاد
 7. سلام و خسته نباشید  
  طبق برنامه ای که داشتم الان دومو و سومو تموم کردم و دارم پیشو میخونم... البته از دروس عمومی دینی و عربی رو تموم کردم   و دارم تست حل میکنم و دوره میکنم ولی چون زبان انگلیسیم خوبه و سال قبل درصدم بالای 80 بوده تازه لغتاشو تموم کردم و دارم گرامرو درک متنو تازه شروع میکنم سعی میکنم همینطور که میخونم برگردم پایرو دوره کنم البته همه ی مباحثو نمیتونم اینور سال دوره کنم کامل یه مقدار میمونه برای عید چون خیلیاش احساس میکنم هی دوباره فراموشم میشه!! مخوصا فصول سخت و دروس تخصصی! و بیشتر مشکلم همون فراموشیست ولی خب طبق گفته ی خودتون در فایل مفیدتون درمورد دوره کردن سعی میکنم اعصابمو بهم نریزم چون بالاخره قراره دوباره دوره بشه! 
  ببخشید که طولانی شد
 8. سلام استاد خسته نباشید 
  برا شروع زبان فارسی و زدن درصد بالا چ کتابی رو پیشنهاد میکنید؟
  کتاب نشر الگو پنج مبحث چطوره.؟ 
  • پاسخ:

   سلام همین کتاب الگو عالی هستش

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
< <

تصویر ثابت