میانگین درصدهای بهترین داوطلبان آزمون سراسری 92 و 93

«من باید شیمی را چند درصد بزنم تا در رشته پزشکی قبول شوم؟»

تمام مشاوران، برنامه‌ریزان درسی و حتی معلم‌های سال چهارم با پرسش‌هایی مشابه جمله یاد شده آشنا هستند؛ پرسش دانش‌‌آموزانی که منتظر یک حکم قطعی هستند تا بر اساس آن تصمیم بگیرند. آنها می‌خواهند بدانند که برای هر درس باید چه درصدی کسب کنند تا بتوانند در رشته و دانشگاه ایده‌آلشان پذیرفته شوند، و وقتی به آن‌ها گفته می‌شود که دادن حکم قطعی در این زمینه غیرممکن است، این موضوع را پای بی‌اطلاعی مشاور یا معلم می‌گذارند و جذب مؤسسه‌ها و مراکزی می‌شوند که از داوطلبان هزینه‌های هنگفت می‌گیرند و براحتی حکم صادر می‌کنند و جالب‌تر آنکه با اطمینان می‌گویند که اگر داوطلب به آنها اعتماد کند، با هر سطح علمی و دانشی که باشد، می‌تواند در رشته و دانشگاه مورد نظر خود پذیرفته شود!

 

آمار زیر که میانگین درصدهای 1000 نفر اول کشوری گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم تجربی، 200 نفر اول کشوری گروه آزمایشی علوم انسانی و 50 نفر اول گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی در آزمون‌های سراسری 92 و 93 را نشان می‌دهد، بیانگر آن است که نمی‌توان درصد مشخصی را برای کسب رتبه خوب، اعلام کرد و درصد مناسب برای یک رشته در آزمون سراسری هر سال، با توجه به سطح سوأل‌ها، آمادگی داوطلبان و ظرفیت رشته مورد نظر متفاوت است.

برای مثال همان‌طور که می‌بینید، در سال 92 میانگین 1000 نفر اول داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی در درس ریاضی، 73/68 درصد بوده است؛ اما در سال 93 این میانگین به 57 درصد رسیده است؛ یا میانگین 200 نفر اول گروه آزمایشی انسانی در درس زبان خارجی در سال 92، 65/40 درصد بوده است، اما در سال 93 میانگین این درس به 1/61 درصد رسیده است. همچنین میانگین 1000 نفر اول کشوری داوطلبان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در درس معارف اسلامی در سال 92، 94/84 درصد است؛ اما میانگین همین درس در سال 93 در بین 1000 نفر اول کشوری، 68 درصد است.

از سوی دیگر، از سال 93، تراز و رتبه یک داوطلب، تنها بر اساس نمره آزمون سراسری وی، تعیین نمی‌شود و 25 درصد نمره کل بر اساس سابقه تحصیلی یک داوطلب است؛ برای مثال، اگر نمره کتبی نهایی سال سوم یک داوطلب در درس معارف اسلامی 5/19 شده باشد و در همان سال 2000 داوطلب نمره 20 گرفته باشند، این داوطلب حداقل از 2000 داوطلب نمره کمتری کسب کرده است (گفتنی است که تعدادی از داوطلبان نیز نمره 75/19 را کسب کرده‌اند) و در نتیجه کل 25 درصد سابقه تحصیلی را برای درس معارف اسلامی کسب نخواهد کرد.

به عبارت دیگر، هیچ مسؤول و کارشناسی نمی‌تواند با اطمینان بگوید که یک داوطلب باید چه رتبه و نمره کلی بیاورد تا بتواند در رشته دلخواه خود پذیرفته شود؛ زیرا این مسأله به عوامل زیادی بستگی دارد که اطلاع از آن‌ها برای هیچ کس امکان‌پذیر نیست.

در نهایت، پیک‌سنجش، برای اینکه شما دقیق‌ترین و صحیح‌ترین اطلاعات را داشته باشید، آمار میانگین درصدهای 1000 نفر اول کشوری گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم تجربی، 200 نفر اول کشوری انسانی و 50 نفر اول گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی در آزمون‌های سراسری 92 و 93 و همچنین بالاترین و پایین‌ترین درصد همین افراد در هر یک از دروس را خدمتتان ارائه می‌دهد.